Sanatoryjna formalnie odebrana

Sanatoryjna formalnie odebrana

KOWANÓWKO. Prawie 1,8 mln zł kosztowała gminę Oborniki inwestycja związana z przebudową ulicy Sanatoryjną w Kowanówku, która realizowana była wspólnie z obornickim starostwem powiatowym. 
W ramach inwestycji powstała kładka nad Wełną dla pieszych i rowerzystów, nowy chodnik i szeroka ścieżka rowerowa, łącząca już istniejące trasy rowerowe od strony Rudek i drogi krajowej nr 11. Na przebudowanej jezdni  powstały bezpieczne przyjścia dla pieszych. Ponadto w rejonie skrzyżowania z ulicą Harcerską wybudowano zintegrowaną pętlę autobusową.
Koszt całego zadania, dofinansowanego ze środków programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, to około 5,4 mln zł, z czego gmina Oborniki dołożyła do całości 1,225 mln zł. Oprócz tego gmina sfinansowała w całości za kwotę 568 tys. zł budowę zatoki autobusowej oraz budowę dróg sąsiadujących z ul. Sanatoryjną. Końcowy odbiór prac odbył się w miniony wtorek, 21 listopada.
Inwestycja dostarczyła całej serii problemów. Największym był wysoki stan Wełny, który utrudniał wylanie betonu do form filarów podtrzymujących kładkę. Głównym wykonawcą prac była obornicka firma Iveston, a czas realizacji inwestycji nie rozpieszczał drogowców pogodą. Wreszcie ulica powstała i już służy kierowcom, rowerzystom i pieszym. Nie obyło się przy okazji bez pewnych kłopotów, a nawet dziwolągów. Przykładem mogą być schodki w podporze kładki, zablokowane na szczycie barierą. Kierowcy narzekają też na wysepkę przed wjazdem na most, która z jednej strony ma spowalniać ruch, a z drugiej, w przypadku oblodzenia drogi, stanie się dla jadących pułapką.
Najważniejsze jednak, że droga jest i stanowi kontynuację małej obwodnicy przez Rudki.
Na koniec warto dodać, że nie wszyscy jeszcze zdołali zauważyć, że dla pieszych jest chodnik po północnej stronie ulicy, a dla rowerzystów ścieżka po stronie południowej i jest to droga tylko dla rowerów, która nie może służyć do parkowania czy zatrzymywania się samochodów.

Podobne artykuły