Lokalnie i uniwersalnie o patronach mijającego roku

OBORNIKI. Młodzież szkolna podjęła wyzwanie w ramach projektu o nazwie „Lokalne interpretacje uniwersalnych postaw w kręgu patronów roku 2017”. Projekt udało się zrealizować dzięki współpracy Obornickiego Ośrodka Kultury z Narodowym Centrum Kultury. Zadanie uczestników polegało na napisaniu ciekawej pracy na jeden z tematów, dotyczących twórczości Josepha Conrada lub współczesnego odbioru postaw „Patronów Roku 2017”. Z obornickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zostało nadesłanych 65 prac, z których wyłoniono dziesięć najlepszych. Zakończenie projektu przypadło na 31 października. W sali kameralnej OOK spotkali się uczestnicy projektu, jego opiekun Roman Trzęsimiech, Adam Krasicki oraz gość specjalny, profesor Wiesław Ratajczak, kierownik badań nad tradycją europejską w Instytucie Badań Literackich UAM. Serdeczne pozdrowienia przesłał patron projektu, Tomasz Szrama.
Z prowadzeniem spotkania bez problemów dali sobie radę oborniccy licealiści, Julia Wielgosz i Franciszek Repczyński. Laureatami projektu zostali wybrani, na pierwszym miejscu Wiktoria Garbarz za pracę o bohaterach literatury Conrada, potem kolejno: Eliasz Szczepski za przypomnienie postaci lekarza – etyka Władysława Bieganowskiego oraz Olga Kłos za pracę o wartościach bliskich Adamowi Chmielowskiemu, czyli Świętemu Bratu Albertowi. Do grona wyróżnionych dołączono: Natalię Wiercińską, Wiktorię Gacek, Nadię Muszyńską, Marcelinę Bejma, Franciszka Repczyńskiego, Julię Wielgosz i Roksanę Standerską.
Profesor Wiesław Ratajczak wprowadził słuchaczy w fascynujący świat Józefa Korzeniowskiego. W jego świat przygód i niespotykanej wrażliwości twórcy „Uchylonych furtek”. Prelegent pytał słowami Conrada z „ Jądra ciemności” – czy do prawdy powinni mieć dostęp wszyscy ludzie, czy jedynie krąg wybrańców? . Znakomity wykład zakończyła krótka dyskusja, w której omawiane były podobieństwa i różnice między bohaterami powieści Josepha Conrada. To był ostatni akcent Projektu, którego pomysłodawcą i w pewnej mierze realizatorem był Paweł Bździak.

Podobne artykuły