Znamy plany Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

POWIAT OBORNIKI. Jest już niemal pewnym to, że pierwsze pociągi oznaczone jako PKM wyjadą na tory wiosną przyszłego roku. Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, miasta Poznań, powiatu poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych przy dziewięciu liniach kolejowych, po których będą kursować pociągi z oznaczeniem PKM. Wśród tych gmin są też Oborniki.
Pociągi na tych trasach mają kursować w godzinach szczytu co trzydzieści minut, a poza nimi, co godzinę, a przedsięwzięcie ruszy pomiędzy marcem a czerwcem przyszłego roku.
Pierwsze pociągi PKM dotrą do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego.
Naszych czytelników bardziej interesuje jednak odcinek rogozińsko-poznański. Według nadzorującego projekt, marszałka Wielopolski Wojciecha Jankowiaka: – Pociągi z Rogoźna przez Oborniki do Poznania ruszą na przełomie roku 2019 i 2020. Później będą Szamotuły (2021 r.) i Gniezno (2021 r.)
Cały system ma być ściśle powiązany z komunikacją autobusowa wymienionych miast, by łatwo było przemieszczać się po torach, unikając korków na drogach i kłopotów z parkowaniem.

Podobne artykuły