Fajerwerki na Dni Obornik zbyt drogie?

Fajerwerki na Dni Obornik zbyt drogie?

OBORNIKI. Czy pokaz fajerwerków w Dni Obornik ma uzasadnienie finansowe, czy nie? Czy jest efektownym zwieńczeniem święta miasta, czy dowodem na rozrzutność jego władz?
Pokaz sztucznych ogni jest bodaj najliczniej oglądanym przedstawieniem podczas całego święta, a jest przecież koncert gwiazd, liczne wystawy i eventy. Oborniczanie i ich goście z radością śledzą niezwykle efektowny, odbijający się w rzece pokaz fajerwerków, nie mając świadomości, że kosztuje to budżet gminy 32 tys. (w roku 2017).
Taki właśnie wydatek skrytykowała była burmistrz Obornik Anna Rydzewska, zaznaczając i podkreślając, że przeciwko fajerwerkom nic nie ma, bo sama je organizowała, ale powinny być zdecydowanie tańsze. Jednak skoro tańsze, to mniej efektowne.
Tomasz Szrama bronił swoich decyzji wyliczając, że formalnie ani złotówka z budżetu na ten cel nie ubyła, bo sztuczne ognie zostały sfinansowane z dochodów za wynajmem, miejsc pod stoiska gastronomiczne działające pod czas Dni Obornik.
Według Anny Rydzewskiej te pieniądze mogłyby zasilić budżet i zostać przeznaczone na zadania, na które czasami środków nie starcza. Tomasz Szrama zauważył, że iluminacje tego typu są dziś normą w każdym mieście, więc dlaczego miałoby nie być ich w Obornikach?
Warto o tym dyskutować, bo można owszem zrezygnować z fajerwerków a pieniądze przeznaczyć na inny cel, lub można uznać, że Oborniki stać dziś na to, by dać swym mieszkańcom widowisko, które jest oglądanym najliczniej. Takich wyborów dokonuje zapewne każdy z obywateli, decydując się pomiędzy remontem mieszkania i a pięknymi wakacjami, kupnem modnego drobiazgu, lub koniecznego jedzenia. Słuszność tych wyborów zależy od proporcji, bo można też wybrać wakacje nieco tańsze a remont mieszkania wykonać własnymi siłami i mieć w ten sposób i jedno i drugie.
Tomasza Szramę broni to, że dokładnie waży potrzeby i dokładnie analizuje wydatki. Jego decyzją była rezygnacja z miejskich obchodów Sylwestra, by nie wydawać pieniędzy na coś, co konsumowali tylko nieliczni. Czy słusznie robi przeznaczając pieniądze na fajerwerki? Zapewne chętnie poznałby na ten temat opinie naszych czytelników, a można je zamieścić na stronie internetowej gminy.

Podobne artykuły