Cena wody poszybuje?

OBORNIKI. Nowa ustawa o wodzie wpłynie na wysokość jej cen. Zdaniem prezesa gminnej spółki wodnościekowej: Przepisy są dość pokrętne, nie ma być żadnych konsultacji ze społeczeństwem. Rząd nie chce denerwować obywateli i chce sam decydować o cenach wody. Jest wiele niewiadomych. Jest już wiadomym, że powstanie Wód Polskich wniesie wiele dodatkowych opłat.
Jedną z nich jest opłata środowiskowa. PWiK wnosi ją obecnie w kwocie 170 tys. Wedle wiedzy prezesa Tomasza Augustyna w przyszłości przekroczy ona milion. Jedyne co pociesza, stanie się tak dopiero po wyborach, bo wzrost cen wody, czyli całej żywności mógłby zaszkodzić rządzącym.
Władze lokalne maja stracić możliwość ustalania cen za wodę i ścieki, bo poprzez Wody Polskie nastąpi centralizacja wszelkich regulacji.
Problemem, by nie rzec ciosem, może stać się zapowiadana już teraz opłata amortyzacyjna od dotowanych inwestycji, a warto pamiętać, że gmina Oborniki pozyskała na inwestycje wodno-kanalizacyjne pond 50 mln złotych. Jeżeli taka opłata stanie się koniczna, to gminna spółka zainwestuje w rozbudowę sieci o 1,4 mln mniej niż obecnie.

Podobne artykuły