Pożar w Urbaniu i apel o pomoc pogorzelcom

Pożar w Urbaniu i apel o pomoc pogorzelcom

URBANIE. Nocą z poniedziałku doszło do pożaru w Urbaniu. Przyczyną było prawdopodobnie zwarcie w instalacji elektrycznej. Płomienie zniszczyły mieszkanie rodziny, która w jednej chwili straciła dach nad głową i cały dobytek.
Pożar zauważono o 23.29. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu zespół strażaków stwierdził, że pożarem objęte jest całe mieszkanie oraz panuje silne zadymienie. Mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku – w pierwszej fazie działań poszkodowani nie wymagali pomocy medycznej, jednak pod koniec działań jedna z mieszkanek poinformowała o duszności i bólu głowy.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej, podaniu 2 prądów w natarciu i 1 w obronie, wykonaniu otworów wentylacyjnych w poddaszu, wentylacji ciśnieniowej, przeszukiwaniu pomieszczeń, sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną, sprawdzeniu sąsiedniego mieszkania czujnikiem wielogazowym (0,0 ppm), wyniesieniu na zewnątrz budynku wyposażenia mieszkania w celu dogaszenia, udzieleniu KPP wszystkim osobom znajdującym się w budynku. Żadna z nich nie wymagała hospitalizacji.
Poszkodowani mieszkańcy ulokowani zostali w mieszkaniach u rodziny i sąsiadów. Osoby poszkodowane to dwoje dzieci i czworo dorosłych.
W działaniach brało udział łącznie pięć zastępów straży pożarnej: dwa KP PSP Oborniki, oraz po jednym KP PSP Szamotuły, OSP Ocieszyn i OSP Chrustowo.
W obliczu tej tragedii nie zostali pozostawieni sami. Władze gminy natychmiast zorganizowały pomoc. Udostępniono pogorzelcom mieszkanie zastępcze w Uścikowie, postawiono też kontener śmieciowy. Miejsce odwiedzili pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, oszacowano wstępnie straty i rozpoczęto przygotowanie pomocy dla pogorzelców.
Burmistrz Piotr Woszczyk zwraca się z apelem o udzielenie pomocy dla sześcioosobowej rodziny. – Poszkodowani będą musieli położyć nową instalacje elektryczną, tynki, sufity i zamontować okna. Dlatego gorąco apelujemy i prosimy wszystkich, którzy chcą i mają możliwość przyjścia z pomocą poszkodowanym w formie rzeczowej i finansowej, aby nie pozostali obojętni na los ludzi dotkniętych nieszczęściem.
Za wszelkie wsparcie udzielone w każdej formie, a w szczególności w postaci: mebli, łóżek polowych, pościeli, ręczników, kołder, poduszek, ubrań i środków czystości; materiałów budowlanych, tj. zaprawa gipsowa, farba, kable, gniazdka, płyta nida-gips itp. w imieniu osób oczekujących na pomoc z góry bardzo serdecznie dziękuję.
Kontakt telefoniczny w tej sprawie można nawiązać z Darią Włodarczyk tel. 663-914-451.

Podobne artykuły