Powstaje zakład z nowoczesną technologią

Powstaje zakład z nowoczesną technologią

RYCZYWÓŁ. Piątek 27 października to dzień szczególny dla Tomasza Mańkowskiego, właściciela firmy Notto, a także dla Ryczywołu. Tego dnia został wmurowany akt erekcyjny pod budowę Fabryki Mebli Litych NOTTO. Inwestycja pochłonie 20 mln zł oraz dodatkowo 3,7 mln zł dotacji w ramach programu Innowacje Technologiczne. Fabryka będzie produkowała meble skrzyniowe z litego drewna. Według założeń powstanie w niej 150 nowych miejsc pracy. Co warte podkreślenia, firma Notto jest w 100% kapitałem polskim.
Tomasz Mańkowski jest technologiem i o produkcji mebli wie wszystko, a może nawet nieco więcej. Po okresie pracy w Obornickich Fabrykach Mebli sam podjął się ich produkcji według własnych wzorów i własnej technologii. Kilkanaście lat temu zaczynał dość skromnie w przyciasnym garażu, a żona pomagała mu bejcując drewno. Od tego czasu minęły lata wytężonej pracy i działań, podczas których niejeden raz stawiał na szalę cały swój majątek i przyszły byt.
Dzisiaj zatrudnia około 300 pracowników i współpracowników, opiera się na super nowoczesnych maszynach sterowanych komputerowo, a współpracując z Wydziałem Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu tworzy meble, które kupuje od niego niemal cała Europa. Przy współpracy z biurem projektowym Brettner z Niemiec powstała unikatowa kolekcja mebli, która już w tej chwili jest dystrybuowana na teren naszych zachodnich sąsiadów.
W ramach nowej inwestycji zostanie wdrożona innowacyjna technologia wykańczania powierzchni w połączeniu z sześcioma ogniwami bezobsługowych robotów z automatycznym transportem, a na nową produkcję posiada chroniony prawem patent.
Nowa hala już powstaje, a pod jej kolejne ogniwo wmurowano właśnie akt erekcyjny. Podpisy na nim złożyli zaproszeni na uroczystość: wójt Renata Gembiak-Binkiewicz, przewodniczący rady gminy Ryczywół Michał Bogacz, wicestarosta powiatu obornickiego Andrzej Okpisz, Marcin Piotrowski, który zaprojektował fabrykę, Paweł Furmanek kierujący jej budową, dyrektor handlowy Paweł Maciejewski, dyrektor eksportu Krzysztof Dukat. Nie zabrakło oczywiście podpisu właściciela firmy Notto Tomasza Mańkowskiego oraz księdza proboszcza Ryszarda Kałużnego, który przedsięwzięcie poświęcił. Wszystko to w obecności dużej grupy załogi firmy.
Nie sposób było nie zauważyć, że większość owych pracowników Tomasz Mańkowski zna osobiście i nie kryje wobec nich swego szacunku. To zapewne jeden z kluczy do sukcesu fabryki, w której czuje się atmosferę partnerską, a chwilami wręcz rodzinną. Kolejnym stopniem sukcesu jest zapał pana Tomasza i fantastyczne tempo towarzyszące powstawianiu jego dzieła.
Niespełna rok temu podjął decyzję rozbudowy i tak już dużego zakładu. Błyskawicznie znalazł środki, skompletował skomplikowaną dokumentację, zdobył odbiorców. Wystawione w Niemczech meble spodobały się i ich produkcja ruszy już niebawem.
Gratulowała mu wójt Renata Gembiak-Binkiewicz, która wyraziła radość, że nowy zakład zmieni Ryczywół, da prace tym, którzy dziś jej szukają poza gminą. Starosta Okpisz nie krył dumy z faktu, że Polak z polskim kapitałem dokonuje tak fantastycznego dzieła, które zostanie w Ryczywole z korzyścią dla gminy i gratulował panu Tomaszowi ogromnego entuzjazmu.
Ksiądz Ryszard Kałużny zauważył żartobliwie, że inwestorowi sprzyja także „góra”, bo w deszczowy, pochmurny dzień, na czas uroczystości zabłysło na niebie słońce. Tomasz Mańkowski, przedsiębiorca, deweloper, budowlaniec i spedytor, a nadto człowiek renesansu powiedział: Ryczywół się zmienia i pięknieje. Rynek, hala, wiele dróg, a teraz ten zakład. Cieszę się, że mam w tym i ja swój udział.

Podobne artykuły