Podwyżek za śmieci w Obornikach nie będzie

OBORNIKI. Przedstawiciele władz Miedzygminnego Związku Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) odwiedzili Oborniki, by wyjaśnić spawy dotyczące postępowania w sprawie rozstrzygnięcia przetargu.
Wyjaśnianie trwa już kolejny miesiąc, a dotyczy konsorcjum spółek Komunalnik, które złożyło ofertę wywozu śmieci przez 45 miesięcy za ok. 9,6 i konsorcjum Remondis gotowe to samo zrobić za 10,1 miliona. Komisja miała wybrać spółkę tańszą, ale jak twierdził jej przewodniczący woleli wybrać firmę, ich zdaniem, rzetelniejszą. Najważniejszą informacją dla oborniczan jest to, że stawki wywozu śmieci z ternu miasta i gminy na razie nie wzrosną i to pomimo faktu, że związek dokłada do gminy Oborniki ponad 1,1 miliona złotych, bo odpadów jest dużo, a dokładnie o 8 tys. ton więcej niż zakładano. Ilość jest tu istotna, bowiem w spalarni się więcej nie zmieści, ponadto gmina jest rozległa i a dojazd odległy.
Problemem jest duża ilość niezarejestrowanych formalnie w Obornikach Ukraińców i Białorusinów. Są owszem kontrole, ale i tu pojawiają się pewne granice logiki ekonomicznej, więc kontrolerów już nie przybywa, by kontrole nie były droższe od efektów. Dla wszystkich najważniejszą informacją jest to, że GOAP ma budżet zbilansowany, więc nie jest ważne czy dana gmina przekracza koszty czy pozwala oszczędzić, bo skoro wydatki i dochody się równoważą to nie ma potrzeby podniesienia opat, bo nie byłoby dla takiej podwyżki uzasadnienia.
Nad bilansem nadzór sprawuje wiceburmistrz Obornik Piotr Woszczyk, zasiadający w komisji rewizyjnej, z pełnym wglądem we wszystkie rachunki i wyliczenia, więc o ewentualnej krzywdzie oborniczan mowy być nie może.
GOAP obiecuje odebrać z posesji tyle pojemników z odpadami ile się wystawi z tym, że dodatkowe pojemniki trzeba sobie kupić samemu. Łatwiej będzie też pozbyć się komunalnych odpadów wielkogabarytowych. Wystarczy je wystawić we właściwym terminie przed dom i to bez względu na ilość i jakość.
Zdaniem dyrektora GOAP, jakość selekcji w domach jednorodzinnych jest bardzo dobra, gorzej w domach wielorodzinnych. Ma on nadzieję na to, że oborniczanie są usatysfakcjonowani ze współpracy z GOAP-em.

Podobne artykuły