Przy Kopcu Kościuszki w Objezierzu

Przy Kopcu Kościuszki w Objezierzu

OBJEZIERZE. W ciepłe, słoneczne popołudnie przy jedynym w Wielkopolsce  Kopcu  Kościuszki znajdującym się w objezierskim parku zgromadzili się licznie mieszkańcy tej miejscowości i okolicznych wiosek: Wargowa, Górki i Żukowa.
Uroczystość ku czci „bohatera dwojga narodów” w dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki uświetniła obecność pocztów sztandarowych obiezierskich szkół; podstawowej i Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza, a ponadto przybyli druhowie z OSP Objezierze, ks. proboszcz parafii św. Bartłomieja Zbigniew Szlachetka.
Patriotyczna ceremonia pamięci rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, przemarszem pocztów sztandarowych i druhów OSP z zapalonymi pochodniami. O pasjonującej i niezwykłej historii kopca Kościuszki mówił związany z Towarzystwem Kulturalnym Objezierza i Okolic Krzysztof Sroka, a ksiądz Zbigniew Szlachetka przedstawił mało znane fakty związane z Tadeuszem Kościuszką dotyczące braterstwa broni polsko – amerykańskiego, od śmierci generała Kazimierza Pułaskiego w bitwie pod Sawanah, po udział lotników amerykańskich w wojnie 1919-1921 i dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki. Patriotyczny  nastrój i powagę  uroczystości uświetniły dwie uczennice z klasy II Technikum Hotelarskiego w Objezierzu – Weronika Chudziak i Magdalena Gilewska, recytujące wiersze związane z powstaniem kościuszkowskim.
Z udziałem sołtysa Objezierza Błażeja Jastrząbka i radnej Edyty Mikołajczak odsłonięto ufundowaną przez społeczeństwo tej wsi tablicę informacyjną o Kopcu Kościuszki. Inicjatorka uroczystości pamięci Edyta Mikołajczak podziękowała wszystkim zebranym, którzy swoją liczną obecnością przyczynili się do uświetnienia dnia pamięci o bohaterze insurekcji. Po zakończeniu uroczystości goście zostali zaproszeni na tradycyjną kawę i ciasto.

Podobne artykuły