Modlitwa ekumeniczna na starym cmentarzu w Kowanówku

Modlitwa ekumeniczna na starym cmentarzu w Kowanówku

KOWANÓWKO. W piątkowe popołudnie odbyło się staraniem regionalisty Adama Malińskiego i sołtys Kowanówka Kariny Wojdanowicz ekumeniczne spotkanie modlitewne na dawnym cmentarzu ewangelickim w Kowanówku.
Po nieczynnym cmentarzu zostało niewiele, bo zaledwie pięć płyt nagrobnych oraz jedno ogrodzenie grobu, których pochodzenie datuje się na XIX wiek. Resztę ciał rodziny przeniosły w inne miejsca, a stare groby pokonała przyroda. Całość zarosła bujną zielenią, a dostępu do cmentarza broniły dziko rosnące krzewy. Dzięki energii pani sołtys i pana Adama, przy ogromnym wsparciu burmistrza, który wysłał tam wraz ze strażą miejską ekipę sprzątającą, udało się przywrócić cmentarz historii i ludziom.
W przepięknej scenerii złotej polskiej jesieni, odbyło się jego ponowne poświęcenie, a potem modlitwa za wszystkich pochowanych tu zmarłych. Uroczystość odbyła się z udziałem duchownego niemieckiego kościoła ewangelickiego – pastora Helmuta Brauera oraz proboszcza ze świętego Józefa w Obornikach księdza Rafała Banaszaka. Przybyli prócz sołtys Kariny Wojdanowicz, członek rady sołeckiej Marek Szczurek oraz mieszkańcy wsi. Marek Szczurek, pasjonat historii Kowanówka przedstawił w skrócie historię pochówków na tym cmentarzu i oprowadził zebranych po jego terenie. Adam Maliński tłumaczył z języka niemieckiego na polski i odwrotnie. Podobne modlitewne spotkania ekumeniczne odbyły się tego dnia na starych cmentarzach ewangelickich również w Bogdanowie i Słonawach. Pastor Helmut Brauer obchodził w obecnym kościele św. Józefa w Obornikach, który przed drugą wojną światową był świątynią ewangelicką, swą 75-rocznicę chrztu świętego, który odbył się właśnie w tym kościele, w którym pastorem (ostatnim w Obornikach) był jego ojciec.

Podobne artykuły