Milion złotych na przebudowę: targowisko zmieni się nie do poznania

Milion złotych na przebudowę: targowisko zmieni się nie do poznania

OBORNIKI. Obornickie targowisko jakie jest, każdy widzi. Tragedii nie ma, ale jest okazja. Gmina mogła pozyskać na jego przebudowę niemal milion złotych, więc burmistrz długo się nie wahał, bo to być może ostatnia taka okazja.
W środę 11 października Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poinformował oborniczan o przyznaniu owego miliona. Przygotowany projekt zakłada przebudowę za te pieniądze istniejącego budynku administracyjno-socjalnego, rozbiórkę mniejszego budynku, który dzisiaj pełni rolę przebieralni, budowę zadaszonych wiat handlowych mieszczących 163 stanowiska. Ponadto zaplanowano wyznaczenie ścieżek pieszych, dróg manewrowych oraz dogodnych dojść z ulicy Chłopskiej. W projekcie ujęto też przebudowę sieci kanalizacji deszczowej oraz modernizację oświetlenia. Całość ma być również objęta monitoringiem.
W pozyskaniu potężnego wsparcia finansowego ogromną pomoc okazał poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, z którymi burmistrz Tomasz Szrama spotkał się w czwartek 7 września, by pokazać im obornicki targ.
Mimo rosnącej ilości dużych, wielkopowierzchniowych sklepów, centrów handlowych, które oprócz możliwości zakupów wszelkich towarów oferują również wiele innych atrakcji, targowiska i bazary cieszą się na szczęście niemalejącym powodzeniem. Obornickie targowisko ożywa w każdy czwartek, kiedy to trudno przejechać ulicą Chłopską, czy znaleźć w pobliżu miejsce parkingowe. Robienie zakupów w czwartki na targu to w wielu rodzinach wręcz tradycja. Jest to też okazja zakupów i nierzadko spotkań towarzyskich. To dzięki takim targowiskom wiele osób ma pracę, rozwija się drobna przedsiębiorczość, a rolnikom czwartkowy targ umożliwia zbyt swoich produktów. To wszystko demonstrował Tomasz Szrama marszałkowi. Również to, że stan obornickiego targowiska przestał już dawno spełnić normy estetyczne, ale także bezpieczeństwa i komfortu, zarówno handlujących jaki i kupujących.
Targowisko znajduje się obecnie w zarządzie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Jego powierzchnia w całości to około 1,5 ha, z czego niespełna 1000 m2  to część użytkowa, reszta to tereny zielone. Co czwartek handluje tam co najmniej 160 osób. – Marzy mi się, aby nasze targowisko było nowoczesne, przyjazne wystawcom i stale otwarte na nowych klientów. Chciałbym, aby zdobiło nasze miasto – powiedział burmistrz Tomasz Szrama.
Są pieniądze, wizualizacja i założenia projektowe. Na czas budowy targowisko zostanie przeniesione na teren przy OOK. Wróci po pełnej metamorfozie i będzie nie do poznania.

Podobne artykuły