Poznawali gminę wszystkimi zmysłami

Poznawali gminę wszystkimi zmysłami

ZIEMIA RYCZYWOLSKA. Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek zorganizowała w minioną niedzielę dla mieszkańców gmin Suchy Las, Ryczywół, Murowana Goślina i Oborniki zwiedzanie gminy Ryczywół i pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Szybko zapełniły się dwa autobusy, a początkowym punktem miały być chlebowskie bagna. Ostatnie deszczowe dni skutecznie rozmyły drogę, więc występująca w roli organizatora i przewodnika Karolina Skowrońska zaproponowała odwiedziny na grobach rożnowskich i to także był dobry pomysł. Po terenie grobów oprowadził wycieczkę Jarosław Bator, a wielu z uczestników było tam po raz pierwszy i pierwszy raz poznawało historię tego tragicznego miejsca.
Kolejnym punktem wycieczki były Ludomy, z którymi swych gości zapoznała sołtys Monika Olech wraz z niezastąpioną prezes Stowarzyszenia „Aktywni Razem” Grażyną Foedke. Panie pokazały ścieżkę dydaktyczna, o której szerzej piszmy w innym miejscu, oraz stary poewangelicki kościół. To obiekt bardzo ciekawy i z wielkim pietyzmem restaurowany przez Fundację Pomocników Matki Kościoła. Obiekt wcześniej zdewastowany znów cieszy swym wyglądem, a warto wiedzieć, że organy, które w nim były od początku ostatecznie trafiły do kościoła w Kiszewie. Kolejnym etapem zwiedzania był Ryczywół z jego wyjątkowym rynkiem. Tam przewodnikiem była wójt Renata Gembiak-Binkiewicz. Opowiedziała o historii miejscowości i samego rynku, ze szczególnym naciskiem na stojącego tam wołu, który od początku cieszył się wielkim zainteresowaniem. Opowiedziała o rozwoju gminy i ogromnej aktywności licznych stowarzyszeń, które powstały podczas jej kadencji. Były pytania, wyjaśnienia i wspólne zdjęcia.
Potem wójt zaprosiła wszystkich do sali GOK gdzie czekała na przybyłych gorąca i pachnąca zupa gulaszowa, a na pomysłowo udekorowanych stołach stały ciasta upieczone przez samą wójt. Opowieść o Ryczywole trwała nadal. Renata Gembiak-Binkiewicz z każdą chwilą coraz bardziej uchylała rąbka lokalnych tajemnic.
Próbowaniu wybornego ciasta z owocami i kawie towarzyszył koncert grupy „Moment”. Tu trzeba wyjaśnić, że to zespół utalentowanej młodzieży z terenu całej gminy, oszlifowanej niczym diamenty przez Lecha Farona. Piosenkarze zachwycili przybyłych gości głosami i wykonaniem. Oklasków było mnóstwo, podobnie dużo podziękowań było za udane popołudnie i wieczór, które dostarczyły nie tylko wiele wrażeń, ale i wiedzy o niewielkiej, ale bardzo prężnej gminie Ryczywół.

Podobne artykuły