Ksawery zaszalał – skutki nocnej wichury

Ksawery zaszalał – skutki nocnej wichury

POWIAT OBORNICKI. Orkan Ksawery dotarł w miniony czwartek 5 października z Niemiec do Polski, a nocą z czwartku na piątek także na ziemię obornicką. Zawiało tak silnie, że nie obyło się bez strat i kłopotów.
Tylko do godziny szóstej rano w piątek odnotowano na terenie powiatu obornickiego wiele zdarzeń wymagających interwencji służb ratowniczych. Zostały wywrócone i połamane wzdłuż dróg powiatowych i gminnych, jak i na prywatnych posesjach aż 32 drzewa.
Uszkodzone zostały dwa samochody osobowe, wiatr zerwał też liczne linii energetyczne na terenie całego powiatu, zostawiając jego mieszkańców na długie godziny bez prądu.
W Rudzie i Słomowie zostały uszkodzone dwa budynki mieszkalne. W Tłukawach wichura zniszczyła dach budynku gospodarczo – inwentarskiego.
W Ryczywole doszło do zalania przepompowni w oczyszczalni ścieków. Odnotowano licznie połamane konary drzew.
Ratownicy w trzech przypadkach udzielili pomocy osobom wymagającym pracy respiratora podtrzymując napięcie w tych urządzeniach.
Łącznie działało i ratowało tej nocy 10 strażaków i 3 samochody z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz aż 104 druhów i 22 samochody pożarnicze z OSP.
Już piątkowym przedpołudniem wszystkie drogi były przejezdne. Usuwanie skutków trwało jednak jeszcze przez wiele godzin. Wreszcie koło południa wiatr ucichł, deszcze przestał siąpić i wyjrzało na chwilę słońce.

Podobne artykuły