Wziął na barki nadmierny ciężar, nie podołał i został odwołany

Wziął na barki nadmierny ciężar, nie podołał i został odwołany

BOGDANOWO. Sołtys Gracjan Barnaś został odwołany ze swej funkcji i to zdecydowaną większością głosów. Pan Gracjan był najmłodszym sołtysem w gminie Oborniki. Był też człowiekiem bardzo ambitnym. Stworzył film, reklamujący Bogdanowo na całym świecie poprzez internet, jak lew walczył o sygnalizację świetlną na ruchliwej drodze, wywalczył bezpieczne przejścia. Jego staraniem zebrano podczas lokalnych imprez wiele bezcennej krwi. To jednak nie wystarczyło mieszkańcom wsi, którzy potrzebują sołtysa może mniej nowoczesnego, ale takiego „na każde zawołanie”.
Wśród skarg, jakie można było usłyszeć podczas zebrania sołeckiego, przeważały te dotyczące braku czasu i trudnościami ze skontaktowaniem się mieszkańców z sołtysem.
Jego przeciwnicy argumentowali swój wniosek o dowołanie go z funkcji tym, że zbyt rzadko organizował zebrania sołeckie, wiele jego obietnic i zobowiązań nie doszło do skutku, a inne były mocno spóźnione.
Gracjan Barnaś bronił się słabo i poległ. Przyznał, że faktycznie ma czas ze względu na problemy osobiste bardzo ograniczony i zebrań nie organizował. Stwierdził też, że z radą sołecką faktycznie nie współpracował, bo ta współpraca była zbyt jałowa, by ją kontynuować.
Zdaniem Danuty Piechowiak rada sołecka była skłócona wewnętrznie i niechętna sołtysowi. W trudnych sytuacja zostawiała go samym sobie. Wnioskowała, by radę sołecką odwołać także.
Podczas głosowania za odwołanie sołtysa oddano 40 głosów, przeciw odwołaniu jedynie 18.
Uczestniczący w zebraniu burmistrz Tomasz Szrama przekazał obowiązki sołtysa radnemu z tego obwodu Błażejowi Pacholskiemu i ogłosił, iż kolejne zebranie, podczas którego będzie głosowany wniosek o odwołanie rady sołeckiej a powołany nowy sołtys odbędzie się 11 października.
Na koniec warto przypomnieć, że odwołanie Gracjana Barnasia nie było pierwszym tego rodzaju aktem w gminie Oborniki. Poprzednio mieszkańcy odwoływali już sołtysów Gołaszyna i Dąbrówki Leśnej.

Podobne artykuły