Korona Wielkopolski

OBORNIKI. Korona Wielkopolski zawitała do Obornik w sobotę. Jak podkreślają organizatorzy: Cykl zawodów powstał, aby łączyć pasjonatów nordic walking oraz biegania przełajowego w najpiękniejszych zakątkach Wielkopolski. Tym razem uczestnicy spotkali się na lądowisku Słonawy pod hasłem „powitanie jesieni”. Dodatkowo obornicka rywalizacja nosiła imię Marka Stefaniaka, byłego dyrektora ośrodka Monar – Markot w Rożnowicach.
IV już edycja Korony Wielkopolski, to jeden z największych tego typy cykli w Polsce. Uczestnicy rywalizują na dwóch dystansach w nordic walking (5 i 10 km) oraz na jednym dystansie w biegu przełajowym (10 km). Tym razem została rozegrana również nowa dyscyplina, jaką jest Nordic Running, czyli bieg z kijami w randze Mistrzostw Polski.
Śmiało można powiedzieć, że rywalizację na dystansach nordicowych na Koronie Wielkopolski w Obornikach zdominowała Ekspedycja Nordic Team Szczecin, na prawie 200 zawodników zdobyli 10 statuetek, przy czym na 10 km Grzegorz Nakonieczny wyprzedził rywali o ponad 8 minut (1:08:44 do 1:16:52), Kasia Paliwoda również na 10 km rywalki o prawie 5 minut (1:15:23 do 1:20:16), a Małgorzata Szymska na 5 km o prawie 4 minuty (00:38:31 do 00:42:10).
W konkurencji Nordic Running zwyciężył Grzegorz Przybysz, który nie startował wcześniej tego dnia w rywalizacji nordic walking. Grzegorz miał czas 22 minuty i 52 sekundy, przy czym ostatni z zawodników przekroczył 40 minut. Nie tyle więc za każdym razem chodziło tu o wynik, co przede wszystkim o sprawdzenie się i kolejne wyzwanie. (źródło: https://chodzezkijami.pl).
Bieg przełajowy na 10 km zdominowany został przez zaprawionych w bojach lokalnych sportowców, z których najlepszym okazał się Jarosław Troszczyński (Oborniki), przed Andrzejem Skrzypczakiem (Ocieszyn) i Adamem Kowalczukiem (Oborniki). Tuż za podium uplasował się Tomasz Kujawa (Oborniki).
Oprócz rywalizacji sportowej była to też doskonała okazja do tego, aby pomóc potrzebującym. W organizację zawodów włączyła się fundacja „Ja nie mogę czekać” z Obornik, która przez cały dzień prowadziła zbiórkę na rzecz realizacji swoich zadań statutowych, czyli  pomocy dzieciom z zaburzeniami rozwoju w szybkiej organizacji procesu terapeutycznego.
To wszystko, co działo się w sobotę na lądowisku było możliwe dzięki zaangażowaniu:
członków NW – Włóczykije, Stowarzyszenia Monar w Rożnowicach, Nadleśnictwa Oborniki, Obornickiego Centrum Sportu, MarszPoZdrowie.pl, Nordic Walking Poland, Biura Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego oraz Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego.
Patronat nad imprezą objęli: Burmistrz Tomasz Szrama, Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Nordic Walking Poland
Z terenu powiatu obornickiego w klasyfikacji Nordic Running na 5 km miejsce IX zajęła Żaneta Janowska z Rogoźna. W NW na 5 km – V był Kamil Wlazło z Rożnowic, NW na 10 km VIII doszedł Przemysław Posłuszny z Obornik. W biegu na 5 km pierwsza szóstka pochodziła z ziemi obornickiej i byli to: I – Jarosław Troszczyński z Obornik, II – Andrzej Skrzypczak z Ocieszyna III – Adam Kowalczuk z Obornik, IV Tomasz Kujawa z Obornik, V – Kamil Maćkowski z Wełny i VI -Dorota Lutomska z Obornik.

Podobne artykuły