Przeczytają raz jeszcze

POZNAŃ, OBORNIKI. Liceum Ogólnokształcące w Obornikach jest jedyną w Wielkopolsce szkołą mającą za patrona Stanisława Wyspiańskiego. To jeden z powodów, dla których dyrektor ogólniaka Agnieszka Katarzyna Balcerowiak została wraz z grupą uczniów zaproszona na Narodowe Czytanie Wesela do poznańskiego Oddziału Biblioteki Narodowej im. Raczyńskich, przy udziale Komitetu Honorowego prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
Przybyło wiele osób, które zainteresowała aktualność dzieła, które po ponad stu latach od premiery cały czas mówi wiele o Polsce i Polakach. Jednocześnie stale fascynuje ich połączenie realizmu przedstawienia ludowych tradycji z symbolizmem pojawiających się w dramacie postaci oraz motywów. Niezmiennie interesujące są także inspiracje Stanisława Wyspiańskiego, który unieśmiertelnił wesele poety Lucjana Rydla i nadał mu rangę najważniejszego wesela w polskiej literaturze. 
Po powrocie Agnieszka Balcerowiak stwierdziła: – Czytanie przygotowano pięknie, jednak ani odrobinę nie było ono lepsze od tego, które odbyło się dzień wcześniej w bibliotece obornickiej. Tu trzeba dodać, że pani Agnieszka wzięła na siebie rolę radczyni i pięknie ją wypełniła. Zaproponowała też, aby czytanie zostało powtórzone w dniu patrona Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.

Podobne artykuły