Kto komu wywiezie śmieci?

GMINA OBORNIKI. W ośmiu z 15 sektorów aglomeracji poznańskiej od stycznia śmieci ma odbierać od mieszkańców konsorcjum firm, na którego czele stoi Remondis Sanitech. Choć w przetargu pojawiły się tańsze oferty, GOAP uznał je za „zbyt niskie” i odrzucił. Teraz sprawa toczy się w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO). Jednak, gdy zamykając ten tekst skontaktowaliśmy się z rzecznikiem KIO, okazało się, że jest już decyzja. – Izba oddaliła skargę firmy Komunalnik, która przegrała przetarg, choć zaproponowała najniższą cenę za wywóz odpadów w Poznaniu i okolicach. Związek Międzygminny GOAP, do odbioru śmieci Rataj ponownie wybrał Remondis.
To ta firma i współpracujące z nią lokalne przedsiębiorstwa mają zadbać o ich terminowy wywóz. Oferta Remondisa była o kilka milionów złotych droższa od zaproponowanej przez Komunalnik, ale to właśnie, zdaniem urzędników, ma być gwarancją profesjonalnych usług i najwyższej jakości. Wiceprezydent Poznania i członek zarządu GOAP Tomasz Lewandowski wróżył: Zarząd podjął odpowiedzialną decyzję. Oferta spółki Komunalnik była rażąco niska i nie gwarantowała rzetelnego wykonania usługi. Mielibyśmy w styczniu hałdy śmieci zalegające w śmietnikach, mielibyśmy niezrealizowane wywozy i być może zagrożenie epidemiologiczne.
Do stycznia coraz bliżej. Właśnie w styczniu mają zacząć obowiązywać nowe umowy na wywóz śmieci z terenu Związku Międzygminnego, jednocześnie GOAP obiecuje, że choć wybrał w przetargu firmę, która złożyła najdroższą ofertę, podwyżek za wywóz odpadów nie będzie.
Gdzie w tym wszystkim jest lokalna spółka gminna PGKiM? Prezes Sławomir Haraj ma niemal pewność, że to właśnie oborniczanie znów będą wywozić obornickie śmieci, choćby jedynie komunalne, bo tych jest najwięcej.
A swoją drogą, dość przewrotna logika, że gdy drożej to lepiej, nie zawsze się sprawdza.

Podobne artykuły