Wielki koszt i wielka potrzeba?

Wielki koszt i wielka potrzeba?

ROŻNOWO. O ulicy Żernickiej piszemy na naszych łamach od lat, bo od lat pyta o termin jej przebudowy radna z Rożnowa Anna Rydzewska. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej zapytali o swoją ulicę także jej mieszkańcy.
Sylwia Łuczkowiak wyliczyła: Ciągniki niszczą nam drogę, nie mamy dowozów do szkoły, bo autobusy nie docierają, ulica jest nierówna i ciemna. Mamy świadomość, że koszt jej przebudowy będzie ogromny, ale i potrzeba tej przebudowy jest wielka.
Stanisław Dąbrowicz dodał: Nasza droga ma 80 lat. Czekaliśmy na wodociąg, gaz i kanalizację. Doczekaliśmy się tego wszystkiego dopiero dwa lata temu. Kiedy będzie remont?
Mieszkańcy Żernickiej byli bardzo spokojni, choć niepogodzeni z tak długim oczekiwaniem na jej przebudowę. Faktycznie ulica tylko w części ma asfalt, w części utwardzono ją brukiem, reszta to droga gruntowa. Całość ma dobre trzy kilometry i właśnie ta długość stanowi ogromny problem, bo każdy metr drogi kosztuje dziś krocie, a metrów jest wiele.
Na domiar złego ulica nie jest tak licznie zamieszkała, jak ulice w mieście czy w paru innych wsiach. Radny Paweł Dreger próbował to przekazać mieszkańcom Żernickiej, wyliczając im ile dróg czeka na swą kolej do gruntownego remontu.
Zapewne nikogo to nie przekonało, bo dla mieszkańców Żernickiej ich ulica jest najważniejsza na świecie i trudno nie przyznać im w tym racji. Nie pocieszy ich to, że zawinili w pomijaniu Żernickiej wszyscy poprzednicy obecnego burmistrza, z naczelnikiem gminy włącznie. Jeżeli ktoś coś zrobił dla mieszkańców tej ulicy, to jedynie obecny burmistrz, który zadbał choć o jej infrastrukturę, bez której nie można było nawet myśleć o utwardzeniu nawierzchni.
Tomasz Szrama wyjaśniał obecną sytuację inwestycji gminnych: Wszystkie tegoroczne i przyszłoroczne środki zostały skierowane na zadania, do których możemy uzyskać dofinansowanie. Niestety na dofinansowanie Żernickiej liczyć nie możemy. Można by na ten cel zaciągnąć kredyt, albo zrezygnować z innych inwestycji. Można podnieść podatki, by zwiększyć wielkość budżetu, a mamy podatki najniższe w Wielkopolsce, zaraz po Jarocinie. Można też drogę budować etapami, by było łatwiej, choć taniej nie będzie, a wręcz przeciwnie. To wszystko są trudne decyzje, choć mam świadomość, że drogę przebudować trzeba i nie można z tym czekać w nieskończoność.
Jaka zapadnie ostateczna decyzja, tego jeszcze nie wiadomo. Zakończenie w roku 2019 zaplanowanych już inwestycji z wsparciem unijnym pozwoli na planowanie kolejnych zadań. Czy obejmą Żernicką? Mieszkańcy tej ulicy chcieliby to wiedzieć, bo łatwiej się czeka, gdy wiadomo jak długo.

Podobne artykuły