Rogozińskie dożynki pod parasolami

Rogozińskie dożynki pod parasolami

GOŚCIEJEWO. Tegoroczne dożynki gminne w Gościejewie reżyserowała pogoda. Padało, przestało, lało, mżyło i tak na okrągło. Aż dziw, że przybyło na nie tylu mieszkańców gminy Rogoźno, że frekwencja nie była wcale mała. Wiele z tych osób skusił zapewne ciekawy program, a było w czym uczestniczyć. Poczynając od mszy dziękczynnej za plony, potem był przemarsz i część oficjalna.
Całość zdobił korowód nowoczesnych ciągników. Towarzyszył im pokaz dawnych motocykli a także starego samochodu i ciągnika, więc można było porównywać. Burmistrz Roman Szuberski ze sceny, przed którą stał rząd pięknych wieńców obrzędowych stwierdził, że – są one namacalnym symbolem przywiązania do tradycji i dowodem urodzaju, na który rolnicy ciężko pracowali.
Przemówienia wysłuchał wśród innych wójt zaprzyjaźnionego Czorsztyna wraz z delegacją, asystent posła Krzysztofa Paszyka – Kamil Górski, samorządowcy z wicestarostą Andrzejem Okpiszem i wiceburmistrzem Piotrem Woszczykiem, komendanci policji i straży pożarnej.
Widownia obejrzała obrzęd dożynkowy, a szczególnie spodobał się występ zespołu regionalnego „Łany” z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
Rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejsze obejścia i domy a siedmioosobowa komisja miała w czym wybierać. Ostatecznie w konkursie „Mój Piękny Dom” I miejsce zajął zdecydowanie Andrzej Koska z Nienawiszcza. Miejsce II zajęła Alina Chrzanowska z Grudnej, a miejsce III przypadło w udziale Maciejowi Laube z Prusiec.
Wyróżniono też domy państwa Aldony i Krzysztofa Woźniaków z Rogoźna oraz Izabeli i Jacka Kędzierskich z Gościejewa.
W konkursie „Moja Piękna Zagroda” zwyciężyła Izabela Jabłońska z Gościejewa. II miejsce zajął Adam Bosacki z Prusiec, a III Lidia i Zenon Mielke z Kaziopola. Wyróżniono też dwa obejścia: Błażeja Boksa z Grudnej i Danuty Kubińskiej z Siernik.
Odrębny konkurs na najpiękniejsze obejście zaproponowało Stowarzyszenie LGD Dolina Wełny. Do konkursu stanęło jedynie siedem obejść z Garbatki, ale na szczęście też całkiem sporo z Gościejewa, więc było w czym wybierać. Wyróżniono więc Monikę Matoga oraz Bogusławę i Kazimierza Jabłońskich. III miejsce zajęli Anna i Michał Nochowicz, miejsce II Bożena i Grzegorz Kołodziejczak a zwyciężyli Edyta i Mariusz Szymkowiak.
Było jeszcze jedno wyróżnienie i to bardzo szczególne, bowiem pod patronatem burmistrza Rogoźna wybierano wskazanego przez Stowarzyszenie „Baranek” „Wolontariusza Roku”. W tegorocznej edycji była to Natalia Pietrowiak. Jej wybór był jednocześnie uhonorowaniem społecznej działalności dobroczynnej na rzecz potrzebujących, takiej jak Szlachetna Paczka.
Odrębną częścią dożynek była część rozrywkowa, a i tu było w czym wybrać. Na gości czekał poczęstunek, była też animacja dla dzieci, pokazy i liczne stoiska tematyczne.
Przed placem dożynkowym przygotowano na tyle obszerny parking, że nikt nie miał problemu ze znalezieniem miejsca postojowego. Nad porządkiem czuwali druhowie i trzeba przyznać, że stanęli na wysokości zadania, podobnie jak organizatorzy dożynek.

Podobne artykuły