Przyjaźń polsko-radziecka może nie przetrwać

RYCZYWÓŁ Po naszym artykule dotyczącym zmiany niektórych nazw ulic, placów i osiedli, jaką wymusza na gminach ustawa dekomunizacyjna napisał do naszej redakcji nasz czytelnik. W imieniu mieszkańców osiedla 40-lecia PRL poinformował o swym uczestnictwie w spotkaniu wójt Ryczywołu z mieszkańcami tego osiedla, podczas którego – osobiście zaproponowałem, aby z nazwy 40-lecia PRL wykreślić PRL i pozostać przy Osiedlu 40-lecia. Nikt nie proponował zmiany na Osiedle Przyjaźni, ponieważ już jest osiedle o takiej nazwie.
Tu wyjaśniamy panu Tadeuszowi i czytelnikom, że faktycznie jest takie osiedle w Ryczywole, a w naszym artykule odnosiliśmy się do obydwu osiedli, których nazwy mogą nie przetrwać.
Chodzi o Osiedle 40-lecia PRL oraz osiedla Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, bo tak brzmi jego pełna nazwa. Jest faktycznie w tym przypadku projekt zmiany ich nazw na osiedle 40-lecia oraz osiedle Przyjaźni, jednak nie ma pewności, czy wojewoda te nazwy przyjmie.
Ideą ustawy, zwanej dla uproszczenia dekomunizacyjną, było zaprzestanie propagowania ustrojów totalitarnych. Obie nazwy się do nich odnosiły i nadal odnoszą, bo ich nazwy formalnie są niezmienione. Te nazwy figurują w dokumentach, na świadectwach czy w aktach. Umowne wykreślenie części wyrazów z tych nazw diametralnie ich nie zmieni. Może być osiedle Przyjaźni, ale najpierw trzeba usunąć poprzednią nazwę, a potem nadać nową. To łączy się z poważnymi konsekwencjami dla dokumentów. Część prawników obawia się, czy nie wpłynie to na zapisy notarialne czy inne dokumenty szczególnie wrażliwe. Inną kwestią będzie konieczność wymiany pieczątek i dokumentów. Te będzie można wymienić gratis. Burmistrz Obornik zafundował mieszkańcom nawet gratisowe zdjęcia do dokumentów.
Czy podobnie postąpi wójt Renata Gembiak-Binkiewicz, tego nie wiemy. Problemem będzie wymiana praw jazdy, bo choć z ustawy wynika, że powinna być gratis, starostwo pobiera za to opłatę. Tak więc komplikacji nie zabraknie, a panu Tadeuszowi dziękujemy za przypomnienie ważnego dla życia ryczywolan tematu.

Podobne artykuły