Ośrodek zdrowia na półmetku

Ośrodek zdrowia na półmetku

LUDOMY. Ludomski ośrodek zdrowia jest już na półmetku, a właściciel firmy budującej ów obiekt zapewnia, że opóźnień w jego oddaniu do użytku nie będzie.
Ośrodek zdrowia w Ludomach był niemal od zawsze. Jednak jego wiek oraz to, z czego został zbudowany, z czasem się zdeprecjonowały i przyszedł czas wielkiego remontu. Wójt Renata Gembiak-Binkiewicz poprosiła budowlańców o wycenę remontu i okazało, że za minimum 300 tysięcy da się budynek odświeżyć, ale nadal będzie stary, niefunkcjonalny i wymagał stale prac naprawczych. Wówczas wójt podjęła wraz ze swą radą decyzję o budowie nowego ośrodka.
Zaczęto od lokalizacji. Pierwszą była działka gminna koło OSP. Budynek by się tam może jakoś i zmieścił, ale bez koniecznego parkingu. Udało się jednak znaleźć działkę niemal optymalną. Blisko centrum, koło przedszkola, odpowiedniej wielkości i miała też pewien walor dodatkowy – cmentarz na zapleczu. – Takie sąsiedztwo budzi refleksje i pacjenci leczą się bardziej systematycznie – stwierdziła pani wójt i jako że działka byłą prywatna, zaproponowała właścicielowi jej kupno. Ten zgodził się natychmiast, a potem przez dziewięć miesięcy zastanawiał się nad ceną. Gdy ją ostatecznie wyliczył, okazała się kosmicznie nierealna.
Wreszcie zapadła decyzja budowy ośrodka na gminnej działce u wylotu z Ludom w kierunku Lipy. – Dzięki temu wszystkie wsie będą miały niemal równy dojazd do ośrodków zdrowia w Ryczywole lub Ludomach – tłumaczyła swój wybór Renata Gembiak-Binkiewicz.
Ogłoszono przetarg na budowę w ramach systemu „zaprojektuj i wybuduj”. Wygrała go renomowana obornicka firma Rembudex. Prace ruszyły, choć nie udało się uniknąć kłopotów, jakie wiązały się z bliskim sąsiedztwem z drogą wojewódzką. – Rozwiązywaliśmy je systematycznie i z ogromną cierpliwością. To była nasza pierwsza budo-wa w systemie „pro-jektuj i buduj”. To nie jest łatwy system, ale sobie poradziliśmy – wyjaśnił szef Rembudexu Wojciech Kuciński.
Budynek przychodni został wybudowany. W miniony piątek zatknięto na im tradycyjną wiechę.
Była to dobra okazja do oględzin nowego gminnego przybytku. Wójt Renata Gembiak-Binkiewicz zaprosiła na nie goszczących w Ryczywole samorządowców: burmistrz Wielenia Elżbietę Rybarczyk, burmistrz Okonka Małgorzatę Sameć oraz wójta Białośliwia Krzysztofa Rutkowskiego.
Towarzyszył im przewodniczący rady gminy Michał Bogacz. Nie mogło też zabraknąć spirytus movens budowy przychodni sołtys i radnej Moniki Olech oraz „dobrej duszy” tej gminy Grażyny Fedke. Pan Michał oprowadzał i wyjaśniał. Po lewej stronie od wejścia do budynku będzie recepcja a za nią szeroki korytarz spełniający rolę poczekalni. Po lewej stronie korytarza będą pomieszczenia sanitarne i socjalne, a naprzeciw trzy przestronne gabinety lekarskie. Po prawej stronie od wejścia znajdą się pomieszczenia techniczne.
Budowlańcy z Rembudexu postawią niedługo ścianki działowe, wstawią drzwi i okna oraz ułożą posadzki i wykonają montaż urządzeń sanitarnych oraz grzejnych. Po 15 sierpnia zajmą się budową infrastruktury zewnętrznej. Przed budynkiem pojawi się dogodny parking. Na wszystko mają czas do końca roku, a wiele wskazuje na to, że nie tylko się zmieszczą w terminie, ale może nawet zaoszczędzą nieco czasu.
Przy okazji oględzin przychodni, można było poznać opinie samorządowców o Ryczywole. Wszyscy zgodnie przyznali, że cała gmina bardzo się w ostatnim czasie zmieniła na korzyść. a liczne inwestycje zrobiły na ich duże wrażenie.

Podobne artykuły