Oborniki przed Ryczywołem, a na końcu Rogoźno

POWIAT OBORNICKI. Tygodnik samorządowy Wspólnota opublikował w minionym tygodniu ranking poświęcony dochodom jednostek samorządu terytorialnego za rok 2016.
W 43 gminach w Polsce dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekraczają 5 tys. zł Tworząc ranking eksperci Wspólnoty pominęli wpływy z dotacji celowych. Dochody gmin zostały podzielone przez deklarowaną do Głównego Urzędu Statystycznego liczbę mieszkańców i w ten sposób uzyskano wyniki dla każdego z samorządów.
Gminy z powiatu obornickiego zostały sklasyfikowane w trzech rankingach. Oborniki jako miasto z siedzibą powiatu, Rogoźno jako miasto inne, a Ryczywół jako gmina wiejska.
Na pierwszym miejscu w rankingu znalazły się Oborniki. Zajęły one całkiem wysoką 93 pozycję wśród wszystkich miast powiatowych w kraju. Średnia zamożność oborniczan w przeliczeniu na liczbę mieszkańców to 2780,67 zł. Oborniki zdecydowanie wyprzedziły samorządy zbliżone do nich pod względem wielkości, jak Szamotuły, Wągrowiec, Chodzież,  Grodzisk Wielkopolski, a nawet Inowrocław i Jarocin. Jest to kolejna dobra pozycja tej gminy, która jest efektem stabilnej polityki finansowej prowadzonej od lat przez burmistrza Tomasza Szramę i jego ekipę.
Tuż za Obornikami, wśród gmin wiejskich znalazł się Ryczywół z kwotą 2741,26 zł. Jest to doskonały wynik tego małego samorządu, pokazujący że polityka prowadzona przez nową panią wójt przynosi już doskonałe efekty.
Na trzeciej pozycji wśród gmin powiatu obornickiego znalazło się Rogoźno z kwotą 2565,24 zł. Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie internetowej tygodnika Wspólnota.

Podobne artykuły