Nowa książka Henryka Wojtysiaka

OBORNIKI. Henryk Wojtysiak – obornicki poeta i regionalista – zafascynowany historią swojej gminy, z zamiłowania fotografik. Od wielu lat współpracuje z Biblioteką Publiczną w Obornikach. Jest członkiem Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec. Działa społecznie na rzecz obornickiej kultury. W tym roku obchodzi XV lecie swojej działalności.
W pierwszych dniach lata 2017 roku wydał swój piąty tomik wierszy zatytułowany „Życie cudem jest”. W tomiku zawarł swoje osobiste postrzeganie świata. Podzielił go na cztery części: Ludzie, Miłość, Zachwyty i Dedykacje. W pierwszym rozdziale zatrzymał się przy postawach ludzi, których spotyka na swojej drodze. Daje do zrozumienia, że brakiem życzliwości też można zranić drugiego człowieka. Nie mówi, że wszyscy są źli, bo w następnym rozdziale opisuje najpiękniejsze uczucie, jakim jest miłość. To ona jest sensem i motorem tego cudownego życia. W trzeciej części autor zachwyca się pięknem tego świata, wpisując się w krajobraz ukochanych okolic, ale nie tylko. Ostatnia zaś część to wiersze dedykowane innym. Czasem są już tylko wspomnieniem i tęsknotą za tymi, co odeszli do krainy wiecznego spokoju. Książka pana Henryka, o życiu, które jest ulotne, a niekiedy ludzie potrafią to życie przewrócić do góry nogami, nie zastanawiając się, że dane jest nam tylko jedno. Po przeczytaniu wierszy dochodzimy do wniosku, że dzisiejszy świat zmienił swoje oblicze. Żyjemy szybko i tylko dla siebie, przepychając się łokciami. Życzliwość czasem bywa na pokaz. Autor w swojej książce niesie przesłanie, że trzeba umieć cieszyć się tym, co dał mu stwórca i żyć pięknie, bo ta cudowna podróż już się nie powtórzy.
W związku z jego wielką pasją, jaką jest historia regionu, tomik zawiera także dzieje obornickiego szpitala. Rozdział ten zatytułował „117 lat obornickiego szpitala – historia”. Materiał zbierał kilka lat, kontaktując się z dawnymi pracownikami szpitala i penetrując szpitalne archiwum. Trzeba dodać, że od 35 lat sam jest pracownikiem szpitala, zatrudnionym na etacie ratownika medycznego. Jego historia to również własne postrzeganie dziejów tej obornickiej placówki. Jest jedyną osobą, która podjęła się zebrania wiadomości tak ważnej obornickiej budowli, składając je w historię, okraszoną starymi i nowymi zdjęciami.
Promocja tomiku odbędzie się 22 września 2017 roku o godzinie 18:00 w Bibliotece Publicznej w Obornikach. Będzie to wieczór poetycko – muzyczny, który rozpocznie 12 rok działalności Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec.

Podobne artykuły