Program Mieszkanie+ bez obornickiej spółdzielni

OBORNIKI. Niedawno informowaliśmy o przekazaniu gminie Oborniki przez Agencję Nieruchomości Rolnych gruntu w Rudkach z myślą o realizacji na niej rządowego programu Mieszkanie +. Zadaniem gminy będzie przekazanie owego gruntu deweloperowi, który zdecyduje się wybudować tam mieszkania komunalne z możliwością dojścia przez lokatorów do własności owych lokali. Oprócz deweloperów prywatnych od niedawna mogą brać udział w takim przedsięwzięciu także spółdzielnie mieszkaniowe.

Gdy zapytaliśmy prezes obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marię Pilarską o to czy będzie zainteresowana taką możliwością odparła, że warto się nad tym zastanowić i zbadać wszelkie warunki przedsięwzięcia. Po pewnym czasie gdy zapytaliśmy ją ponownie o to, czy spółdzielnia ma zamiar przystąpić do realizacji programu Mieszkanie +, odparła, że warunki finansowe stawiane przez rząd wykluczają udział OSM w takiej inwestycji.

Pani prezes wyliczyła, że jeżeli warunkiem progowym jest kwota 1700 złotych za metr lokalu i 1200 złotych za infrastrukturę, to nie ma takich materiałów ani takich wykonawców, którzy zmieściliby się w tych cenach i dodała: warto też zastanowić się nad tym, kto sfinansuje części wspólne. Prócz metrów mieszkań i wszelkich przyłączeń potrzebne są też parkingi, dojazdy, podjazdy, zieleń czy place zabaw dla dzieci. Kto miałby za to zapłacić? Oborniccy spółdzielcy? W tej sytuacji Obornicka Spółdzielnia nie weźmie udziału w budowie mieszkań w programie Mieszkanie +.

Według naszych informacji nie zgłosił się też żaden deweloper, a zdaniem jednego z nich – dopiero podniesienie przez rząd kwot progowych o minimum 100% mogłoby wpłynąć na zainteresowanie takim budownictwem.

Podobne artykuły