Opłaty za wodę i ścieki w Ryczywole idą w górę

GMINA RYCZYWÓŁ. Historyczne niemal i realnie kosztowne inwestycje wodno- kanalizacyjne, które trwają i trwać będą w gminie Ryczywół, musiały wpłynąć na wzrost cen wody i ścieków. Te ruszyły w górę, na szczęście dosyć nieznacznie.

Cena wody wzrosły o 5% a ścieków o 10% i wyniosą odpowiednio 3,68 i 7,40 zł. Według wyliczeń prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego – musiały wzrosnąć, bo potrzebne są remonty oczyszczalni i ujęcia wody oraz paru drogich zasuw. Tu niektórzy radni porównywali owe ceny z cenami w innych gminach, bo na przykład w gminie Lubasz woda kosztuje 3,50 a ścieki 9,31 za metr sześcienny, ale już w gminie Połajewo cena wody wynosi 2,75 a ścieków 4,40.

Znawcy tematu twierdzą, ze z równym skutkiem można porównywać cenę banana i gruszki, bo oba to owoce. – Każda z gmin ma inne uwarunkowanie techniczne, inną infrastrukturę, inny jej stan i inne wydatki amortyzacyjne, zatem wszelkie porównania nie mają sensu – stwierdził Michał Bogacz, którego można w tych sprawach uważać za eksperta. Podobnie mówi wójt Renata Gembiak-Binkiewicz: – nie da się porównać z innymi gminami, bo nasze nakłady inwestycyjne są nieporównywalne. Ubytki wody są spore, bo rury w paru miejscach są jak sito. By umniejszyć wydatki na ścieki niektóre gminy stosują system dopłat. Kilka z nich także do ścieków wywożonych beczkowozami. W gminie Ryczywół takich dopłat nie ma.

Michał Bogacz zastanawiał się – może by było warto wziąć na barki budżetu gminy część kosztów, by ulżyć mieszkańcom odległych wsi. Radca prawny zripostował, iż nie można dopłacać z budżetu do ścieków dowożonych do zlewni, bo bronią tego odpowiednie paragrafy. – Ponadto w razie wprowadzenia dopłat, do ryczywolskiej oczyszczalni trafią też ścieki z innych gmin bo będzie taniej.

Tak czy inaczej ceny wody i ścieków ruszyły nieco do góry i nikt nie obiecuje, że na tym będzie koniec. Warto pamiętać, że im więcej inwestuje się w sieć wodno-kanalizacyjną, tym więcej trzeba łożyć na jej utrzymanie, więc koszty musza rosnąć.

Podobne artykuły