Szrama w Gruzji

Szrama w Gruzji

OBORNIKI, KOBULETI. W piątek 30 czerwca w odległej Gruzji burmistrz Tomasz Szrama w towarzystwie swego zastępcy Piotra Woszczyka podpisał umowę partnerską, na mocy której położone nad Morzem Czarnym Kobuleti stało się nowym partnerskim miastem Obornik.
W myśl podpisanego porozumienia Oborniki i Kobuleti połączy współpraca w dziedzinie wymiany wartości kulturalnych i kulturowych oraz doświadczeń w pracy samorządowej. W zakresie oświaty obie strony zobowiązały się do bezpośredniej współpracy miedzy szkołami wszelkich typów, w tym wymiany młodzieży i nauczycieli. Włodarze zobowiązali się również wspierać rozwój regionalnej turystyki oraz współpracę miejscowych przedsiębiorstw, instytucji, fundacji i organizacji. Zadeklarowali pomoc mieszkającej na terenie miasta Kobuleti mniejszości polskiej w zachowaniu tożsamości narodowej, a na terenie gminy Oborniki mniejszości gruzińskiej.
Kobuleti to miasto w Gruzji, malowniczo położone w Adżarii nad Morzem Czarnym, w odległości zaledwie 25 km na północny wschód od Batumi. To drugie najludniejsze miasto w Adżarii, według danych z 2014 roku zamieszkuje je niespełna 20 tys. osób. Miasto rozciąga się na odcinku 12 km wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Jest znanym i uznanym uzdrowiskiem, w którym leczy się choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego.
Obornicką delegację przyjęto z ogromną gościnnością, z której Gruzini słyną. Specjalnie dla swych gości przygotowano ciekawe programy artystyczne, częstowano ich lokalnymi specjałami.
Burmistrzowie zwiedzili tamtejszą szkołę, która już dziś podejmuje współpracę z Zespołem Szkół w Objezierzu. Gospodarze nie kryli radości z podpisanej umowy, liczą bowiem na to, że tak jak miasta zachodu Europy pomagały niegdyś Polsce w rozwoju proeuropejskim, tak teraz miasta polskie pomogą gruzińskim pokonywać bariery na drodze do Unii Europejskiej. Stąd inicjatywa podpisania umowy Kobuleti z Obornikami.

Podobne artykuły