Rozpoczęła się modernizacja – PKP zapowiada, że w 2019 roku pociągi będą jeździły z prędkością 120 km/h

Rozpoczęła się modernizacja – PKP zapowiada, że w 2019 roku pociągi będą jeździły z prędkością 120 km/h

POWIAT OBORNICKI. PKP ogłosiło, że rozpoczęły się prace nad modernizacją linii kolejowej z Poznania do Piły, przebiegającej przez Oborniki i Rogoźno. Prace mają potrwać do końca 2019 roku.
Modernizacja linii Poznań do Obornik i Rogoźna, a dalej do Piły, ma m.in. poprawić przepustowości linii, zwiększyć dostępność transportu kolejowego oraz poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego i podróżnych. Stacje mają być też bardziej dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, a po remoncie na trasie kursować będzie nowy tabor. Jedną z największych korzyści ma być jednak skrócenie czasu podróży do Obornik o ok. 15 minut.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą modernizacji – firmą PORR Polska Construction S.A. Wartość projektu to 500 mln zł netto. Dyrektor projektu Grzegorz Adamek powiedział w, że po modernizacji trasy pociągi będą mogły jechać nawet 120 km/h. Obecnie, w zależności od danego odcinka, ich prędkość wynosi od 50 do 100 km/h, a w niektórych miejscach zaledwie 30 km/h. – Podpisanie umowy na realizację poprzedziło wykonywane przez kilka lat studium wykonalności, gdzie były analizowane różne warianty, możliwości przebudowy. Musieliśmy brać jednak pod uwagę koszty, jakimi dysponujemy. Dlatego wariant wybrany na tę chwilę, także w kontekście szybkości, jest optymalny, a 120 km/h jest prędkością dobrą dla tej linii – powiedział.
Linia jest linią jednotorową i taki układ zostanie zachowany mimo modernizacji. Adamek zaznaczył, że największe utrudnienia dla pasażerów w związku z realizacją projektu będą występowały niemal przez cały przyszły rok, kiedy to właśnie zamykany będzie odcinek do Obornik. Zapewnił jednak, że w ciągu najbliższych miesięcy dopracowana zostanie formuła połączeń i komunikacji zastępczej na ten okres.
W ramach projektu przewiduje się m.in. budowę nowych przystanków osobowych: Poznań Podolany, Poznań Osiedle Grzybowe, Złotkowo i Gołaszyn.

Podobne artykuły