Koniec Świerczewskiego i PRL-u

RYCZYWÓŁ. Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wymusza na władzach miast i miasteczek zmianę tych nazw ulic oraz placów, których jeszcze po roku ‘89 nie zmieniono.
Wiele ich nie zostało. Ale Ryczywół ma aż dwa takie miejsca. Chodzi o osiedle 40-lecia PRL-u i ulicę Świerczewskiego. Tę ostatnią próbował zmienić już dawny wójt Witold Stróżyk. Jednak gdy namawiał mieszkańców na zmianę komunistycznego patrona, równolegle radny Jan Molski namawiał ich do pozostania przy komuniście Świerczewskim i był skuteczniejszy.
Wójt Jerzy Gacek także nie miał nic przeciwko Świerczewskiemu i PRL-owi, więc patroni trwali. Wreszcie wspomniana na wstępie ustawa wymusiła zmianę nazw dobrowolnie lub z urzędu.
W tej sytuacji obecna wójt spotkała się z mieszkańcami, by porozmawiać o zmianie patronów. Mieszkańcy ulicy Świerczewskiego zaproponowali, by ich ulica nazywała się Słoneczna, bo to ładnie, a do tego żadne koło historii nie zmieni im już nazwy ulicy.
Inaczej mieszkańcy osiedla, którzy już od dawna mówią o swoim adresie Osiedle Przyjaźni, PRL opuszczając i chcą, by tak zostało. Taką propozycje przeczyta wojewoda i albo się zgodzi na Osiedle Przyjaźni, bo przyjaźń to rzecz wielce wskazana, albo będzie mu się ona źle kojarzyć i nakaże kombinować inną nazwę.

Podobne artykuły