Obornickie repozytorium „Rzeki czasu”

OBORNIKI. Tradycyjna forma gromadzenia i wypożyczania zbiorów związana jest z reguły z przestrzenią biblioteki wypełnionej półkami i szafami. Współcześnie bardzo nowoczesnym przedłużeniem takiego sposobu przechowywania książek i dokumentów życia społecznego w bibliotece lub muzeum jest idea tak zwanego repozytorium. W Polsce repozytowanie dokumentów, zdjęć, czasopism etc. jest ideą stosunkowo młodą. Koncepcja repozytorium opiera się przede wszystkim na tym, że biblioteczne szafy zastąpione zostają skutecznie przez dane cyfrowe, do których użytkownik biblioteki może zajrzeć za pomocą komputera i internetu, nie wychodząc praktycznie z domu.

To ułatwienie sprawia, że instytucje zajmujące się upowszechnianiem swoich zbiorów za pomocą przestrzeni wirtualnej poszerzają rzeszę swoich odbiorców i jednocześnie czynią ich swoimi współpracownikami. Zdigitalizowane filmy, czasopisma, zdjęcia, karty pocztowe, numizmaty, książki, grafika, dokumenty itp. stają się dzięki repozytorium wspólną własnością.  Repozytowanie gwarantuje bezpieczne przechowywanie danych cyfrowych i jednocześnie zapewnia „długowieczność”  oryginalnym zdjęciom i dokumentom. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach od 1 lipca 2017 roku udostępniła swoim czytelnikom repozytorium, za pomocą którego klienci biblioteki będą mogli zapoznać się z dziesiątkami tysięcy skanów zawierających informacje historyczne, sportowe, polityczne, społeczne, kulturalne związane z dziejami Obornik i dziejami obornickiej gminy.

Projekt realizowany przez bibliotekę im. Antoniego Małeckiego sfinansowany został między innymi ze środków Ministerstwa Kultury i Miasta i gminy Oborniki.  Pomysłodawcy i realizatorzy projektu nazwali go „Rzeki czasu”.

Podobne artykuły