Tłumek na wernisażach i wystawach oraz pustka na koncercie

Tłumek na wernisażach i wystawach oraz pustka na koncercie

OBORNIKI. Kolejna edycja Festiwalu Fotocooltura obyła się w nowym miejscu i był to wybór bardzo trafny. Industrialne wnętrza dawnego młyna Dahlmanna i jego otoczenie okazały się doskonałym tłem dla licznych fotogramów. Oprócz wystaw, warsztatów, spotkań z fotografami, odbyły się również spacery fotograficzne oraz występy muzyczne. Te jednak z jakichś przyczyn nie cieszyły się takim zainteresowaniem jakim powinny.

Przykładem może być plenerowy koncert doskonałego zespołu „Przed Wschodem Słońca” którego wysłuchały jedynie cztery osoby, choć artyści i organizatorzy dali z siebie wszystko.   Zupełnie inaczej było z wystawami, a wernisaż „Karczeby” Adama Pańczuka zgromadził liczne grono zainteresowanych fotografią. Było co podziwiać na fotogramach z niecodziennymi postaciami wydobywającymi się z bagien, mgieł i półmroków. Trudno było też przejść obojętnie obok prac Jana Brykczyńskiego opowiadających o Bojkach – tajemniczym ludzie karpackim, żyjącym nielicznie w Bieszczadach, niemal całkiem wyplenionym podczas akcji Wisła. Wiele ekspresji było w fotogramach ułożonych w serię „Autoportrety obsesyjne”, a przy serii zdjęć ukazujących zakłady fotograficzne dawnych lat można było spotkać nestora i żywą legendę lokalnej fotografii Włodzimierza Janaska, który odwiedził wystawę w towarzystwie wnuczki.

Spotkań było wiele, bo wśród zwiedzających wystawę z aparatem fotograficznym w dłoni można było spotkać Rafała Witka, który widniał też na fotogramie w serii ukazującej lokalnych ludzi pracy, w lesie z potężną piłą spalinową w dłoniach.  Organizatorzy, z OOK na czele, nie zapomnieli też o najmłodszych. Dzień po starcie Fotocooltury rozpoczął działalność ArtPark z szeregiem atrakcji przygotowanych dla dzieci.

Festiwal Fotocooltura wpisał się mocno w kalendarz imprez kulturalnych Obornickiego Ośrodka Kultury i stanowi jego ważny i cenny element. Roman Trzęsimiech zastanawiał się jedynie nad lepszym pijarem dla imprez towarzyszących festiwalowi, a zwłaszcza koncertów.

Podobne artykuły