Narada sołtysów

Narada sołtysów

OBORNIKI. Majowa narada sołtysów gminy Oborniki została zdominowana takimi tematami jak właściwy obrót ściekami ze zbiorników zamkniętych, zmianą terminu dożynek czy Dniem Dziecka. Przemysław Mączyński przypomniał zebranym, że nie można dostarczać faktur na zakupy lub usługi, na które nie było zapisanych odpowiednich środków w sołeckich funduszach. Związane jest to ze zmianami, jakie rząd chce wprowadzić do dysponowania pieniędzmi sołeckimi, które mają w efekcie wykluczyć ich przejadanie.

Środki finansowe, jakimi dysponują sołectwa, mają być przeznaczone głównie na inwestycje i poprawę infrastruktury. Tymczasem bywa nierzadko inaczej i część pieniędzy przeznaczana jest na konsumpcję czy przeróżne poczęstunki starszych i młodszych mieszkańców wsi. Bywają faktury na cięte kwiaty latem, a prawdziwym kuriozum był zakup przez pewne sołectwo… 450 kg ziemniaków. – Takich faktur być nie powinno – ostrzegł Przemysław Mączyński. Wyjaśnił też, że wsie mające na swoim terenie kosze na śmieci przy przystankach autobusowych muszą zabezpieczyć środki na wywóz odbieranych z nich śmieci.

Sołtysi pytali, w jakim czasie od zgłoszenia awarii winno nastąpić jej usunięcie. Burmistrz Tomasz Szrama stwierdził – w możliwie najkrótszym – a po chwili dodał: znam problem. Nie lepiej jest z pocztą, czy telekomunikacją Orange. Trwa to i trwa. A w przypadku ENEI musi im się zebrać ileś tam zepsutych lamp, by przyjechali i naprawili.

W naradzie sołtysów udział wzięła też prezes Lokalnej Grupy Działania Kraina Trzech Rzek Małgorzata Najdek. Namawiała na korzystanie z dotacji i grantów. Tu trzeba dodać, że LGD bardzo czynnie wspiera budowę i tworzenie infrastruktury we wsiach. Aktualnie najwięcej zyskał na tym Ocieszyn, w którym ze środków LGD zostanie wybudowana świetlica. Sołtysi zabrali ze sobą plakaty informujące o gminnym Dniu Dziecka, a burmistrz zachęcał ich do organizowania wyjazdów do obornickich Łazienek.

Podobne artykuły