Rząd: obwodnica Obornik będzie gotowa za osiem lat

Rząd: obwodnica Obornik będzie gotowa za osiem lat

OBORNIKI. Po ponad 40 latach planowania obwodnicy Obornik w ramach drogi krajowej S11, pojawiły się jakieś konkrety. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad są już gotowe oficjalne dokumenty potwierdzające budowę obwodnicy z podziałem na etapy i czas realizacji.

Obwodnica Obornik podzielona została na dwa etapy, które będą wdrażane do realizacji. Pierwszy etap to odcinek Ujście – Oborniki o długości 49 km, który ma być zrealizowany w okresie do listopada 2025 r.  Kolejny etap, ten ważniejszy dla mieszkańców gminy Oborniki, to odcinek Poznań – Oborniki. Oddanie jego 23-kilometrowego odcinka, to także listopad 2025 r.

Wskazany termin realizacji jest jednak hipotetyczny. Uzależniony jest przede wszystkim od udokumentowanej formalnie koncepcji budowy obwodnicy na całym odcinku jej długości, czyli od Poznania aż do Ujścia oraz na uzyskaniu odpowiednich pozwoleń środowiskowych.  Przedstawione przez GDDKiA  harmonogramy są więc jedynie prognozą, jednak najważniejszą informacją jest ta, że obwodnica Obornik znajduje się w załączniku przekazanym przez ministra do spraw transportu, jako jedna z inwestycji wpisanych do przyszłej realizacji.

Wiele z tego nie wynika, ale jest to wynik wizyty burmistrza Tomasza Szramy u samego ministra drogownictwa oraz zaproszenia do Obornik prezydenta Dudy.  Sam burmistrz ma dziś mieszane uczucia, bo z jednej strony jest już znowu „coś” zapisane, a z drugiej strony nie wie czy się cieszyć i jak powiedzieć oborniczanom, że w idealnych okolicznościach obwodnica miasta powstanie dopiero za osiem lat. W tym czasie może się przecież zmienić wszystko, łącznie z rządem, panem ministrem i obecnymi zapisami, a problem obwodnicy pozostanie na kolejną dekadę nierozwiązany.

Podobne artykuły