Święto Konstytucji w Rogoźnie

ROGOŹNO. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W 226. rocznicę jej uchwalenia w gminie Rogoźno zostały zorganizowane powiatowe obchody upamiętniające to historyczne wydarzenie.  Uroczystości rozpoczęły się przemarszem przybyłych delegacji do kościoła pw. św. Wita w Rogoźnie, gdzie odprawiono uroczystą mszę w intencji ojczyzny.

W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu, gmin Rogoźno, Ryczywół i Obornik, przybył poseł na sejm, dotarli radni powiatowi oraz samorządowcy z Rogoźna. Byli mieszkańcy gminy, młodzież oraz poczty sztandarowe. Po mszy wszyscy udali się pod pomnik na placu Powstańców Wielkopolskich, by złożyć tam symboliczne wiązanki kwiatów. Główne uroczystości rozpoczęły się krótką inscenizacją, dzięki której zebrani przenieśli się w czasie do roku 1791, by usłyszeć relację z podpisania tak ważnej dla kraju ustawy.

Na plac przed pomnikiem wniesiono pamiątkową księgę, do której od tego roku wpisywać się będą przybyłe delegacje i uczestnicy obchodów. To nowa inicjatywa, warta ze względów historycznych kontynuacji.   Odegrano hymn państwowy oraz wypuszczono gołębie. Kilka słów dotyczących historii związanej z uchwaleniem święta powiedział starosta Adam Olejnik. Podkreślił znaczenie i wartości, jakie niosła ze sobą Konstytucja 3 Maja dla narodu polskiego. – Stała się naszą chlubą, gdyż była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą. Uznano ją za świętą i niewzruszoną.  Po przemówieniu starosty oddano strzały na wiwat oraz odegrano hejnał Rogoźna. Następnie delegacje przedstawicieli władz rządowych, samorządowych powiatu i gmin, policji, straży pożarnej, dyrektorzy przedszkoli i szkół oraz przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie powiatu złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze. Święto zakończyło odegranie Roty przez Rogozińską Orkiestrę Dętą, po której wyprowadzono licznie przybyłe poczty sztandarowe.

Podobne artykuły