Rząd przeznaczył pieniądze na zakończenie przygotowań pod budowę trasy szybkiego ruchu wokół Obornik

Rząd przeznaczył pieniądze na zakończenie przygotowań pod budowę trasy szybkiego ruchu wokół Obornik

WARSZAWA. OBORNIKI. Rząd zadecydował o przyznaniu środków na wykonanie ostatecznego projektu, uzgodnienie kwestii własnościowych i środowiskowych oraz ostateczne przygotowanie przetargu na wykonanie obwodnicy Obornik w ciągu drogi krajowej nr 11. Obwodnica ta będzie trasą szybkiego ruchu. Według projektu rządowego wszystkie te czynności powinny zostać wykonane w najbliższych trzech latach.

Jest to najprawdopodobniej jeden z efektów wizyty prezydenta Dudy w Obornikach.  Jednakże przyznanie funduszy na zakończenie prac projektowych nie oznacza jeszcze, że za trzy lata rozpocznie się budowa obwodnicy, albowiem jeszcze nie znaleziono środków na jej rozpoczęcie. Jak na razie obwodnica miasta jest na tzw. liście rezerwowej i będzie budowana w pierwszej kolejności, jeżeli rząd znajdzie na nią pieniądze. Ewentualna budowa miałaby trwać dwa lata. Jeżeli więc rząd znajdzie za trzy lata pieniądze na rozpisanie przetargu. obwodnica mogłaby powstać najszybciej za pięć lat.

Termin ten jest bardzo optymistyczny i uzależniony od wielu czynników, przede wszystkim stanu budżetu państwa oraz wyniku lobbingu politycznego. Za obwodnicą lobbują wszyscy posłowie wielkopolscy, tak z obozu rządowego, jak opozycji.  Przygotowanie ostatecznego projektu i zakończenie wszystkich przygotowań do budowy za trzy lata byłoby dość poważnym argumentem za rozpisaniem przetargu i rozpoczęciem budowy. Dlatego już sama decyzja o pracach projektowych i technicznych jest, jak się wydaje, dobrą wiadomością.

Podobne artykuły