Orzeł bielik zablokował rozpoczęcie budowy obwodnicy Rogoźna

ROGOŹNO. Rogoźnianie długo czekali na obwodnicę miasta, która połączyłaby krajową jedenastkę z dojazdem do Wągrowca. Wreszcie się doczekali przynajmniej decyzji o jej budowie, ale teraz wiele wskazuje na to, że czekać będą nadal i nie bardzo wiadomo jak długo.  Gdy powstała koncepcja budowy obwodnicy, największym problemem wydawały się pieniądze na jej realizację. Te znalazły się decyzją władz wojewódzkich dość szybko i do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę obwodnicy brakowało jedynie tzw. decyzji środowiskowej. Tu jednak nad obwodnicą pojawiły się czarne chmury.  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) zablokował jej budowę.

Według jego oceny, przedstawiony mu projekt jej przebiegu narusza tereny lęgowe orła bielika. Wicemarszałek Wielkopolski Krzysztof Grabowski, poproszony przez naszą redakcję o wyjaśnienie tej dziwnej sytuacji, potwierdził: Trafiło do nas pismo z RDOŚ z sugestią byśmy zmienili trasę przebiegu obwodnicy ze względu na gniazdo bielika. Nie podano w nim, gdzie ów bielik ma swoje gniazdo, więc niby w jaki sposób i gdzie mielibyśmy ją przesuwać.

Zwróciliśmy się o komentarz w tej sprawie do posła Krzysztofa Paszyka, który będąc jeszcze przewodniczącym sejmiku wielkopolskiego, doprowadził do zapisania obwodnicy w planach, jako priorytet i starał się o zabezpieczenie na tę inwestycję odpowiednich środków. Wedle jego słów to sprawa polityczna. – Obwodnicę buduje samorząd. RDOŚ jest instytucją rządową. W mojej ocenie w interesie rządzących jest, aby przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi nie powstawały takie inwestycje. Byłoby łatwiej pokazać działania dotychczasowych władz samorządowych jako nieudolne. Jeżeli właśnie w tym celu RDOŚ zastopował obwodnicę, jest to działanie naganne i postaram się je wyjaśnić. Wyjaśniać tę sytuację chce także burmistrz Rogoźna, który włożył wiele starań w budowę obwodnicy, a wygląda na to, że na razie sprawa jej budowy stanęła w miejscu.

Zapytany przez nas o miejsce gniazdowania bielika, Roman Szuberski powiedział – nie mam pewności, że wciąż bielik gniazduje w okolicach spodziewanego przebiegu obwodnicy.

Tak na marginesie tej sprawy informujemy, że bielik zwany także birkutem nie jest orłem, ale jastrzębiem, co nie zmienia faktu, że wraz z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska zablokował Rogoźnu długo oczekiwaną obwodnicę.

Podobne artykuły