Szuberski postawił na czyste jeziora i wygrał ponad 2 miliony

ROGOŹNO. Nikt chyba nie zaprzeczy, że wśród aktywów ziemi rogozińskiej poczesne miejsce zajmują jeziora. Podobnie myśli burmistrz Roman Szuberski, który jako pierwszy włodarz tej ziemi postawił na poprawę ich czystości, by przywrócić wody jezior przyrodzie i społeczeństwu. Jego szybka interwencja uratowała jezioro Nienawiszcz Mały.

Z jego inicjatywy i jego staraniem odbyła się w RCK poważna konferencja z udziałem wybitnych specjalistów i wszystkich zainteresowanych czystością rogozińskich wód. Burmistrz zebrał za to gromkie brawa, choć trzeba zauważyć, że była też grupka kontestujących, którzy uważali, że taka konferencja nie ma sensu.  Jak bardzo się mylili dowodzi fakt, że w dniu 5 kwietnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przyznał Rogoźnu ogromne dofinansowanie do projektu dotyczącego ochrony środowiska. Wniosek gminy Rogoźno o dofinansowanie zadania o nazwie „Poprawa jakości wód Jezior Rogozińskiego oraz Budziszewskiego” został uznany za najważniejszy w całej  Wielkopolsce.

Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska przyznał gminie na jego realizację kwotę 2.189.630,00 zł. To ponad 41% wszystkich dotacji do zadań proekologicznych w Wielkopolsce. Tak wsparcie finansowe pokryje aż 95% wydatków na polepszenie jakości wód tych jeziora, Rogoźno nie otrzymałoby tych pieniędzy, gdyby Szuberski i jego zespół nie udowodnili wojewódzkim urzędnikom, że czystość jezior traktują bardzo serio. Ekologiczne myślenie burmistrza Rogoźna zostało w pełni docenione i są środki na realizację jego wizji. Jest w niej program oczyszczania jezior Budziszewskiego i Rogozińskiego. – To program długofalowy, oparty na wynikach badań najlepszych fachowców, którego efekty widoczne będą jednak dopiero po latach – powiedział Roman Szuberski, dodając: to jednak najwyższa już pora, by zacząć jego realizację, bo wieloletnie zapóźnienia są dziś widoczne gołym okiem i nie ma wątpliwości, że trudno będzie je szybko zniwelować. Z pewnością będą w tym pomocne doświadczenia takiego tercetu jak profesor Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, profesor Ryszard Gołdyn, wykładowca na UAM   czy profesor Ryszard Wiśniewski z toruńskiego Uniwersytetu im. Kopernika, z którymi Roman Szuberski już współpracuje.

Ponad dwumilionowa dotacja dla Rogoźna to świetna wiadomość dla mieszkańców tej gminy. Sprawa oczyszczania rogozińskich jezior jest na tyle ważna, że będziemy do nie wracać.

Podobne artykuły