Będzie nowe, bezpieczne przejście przez jedenastkę w Bogdanowie

BOGDANOWO. Przejście dla pieszych w Bogdanowie doczeka się w końcu przebudowy. Ucieszy to przede wszystkim mieszkańców rozrastającego się stale Osiedla Widokowego, dla których przejście na drugą stronę ruchliwej „jedenastki” było nierzadko wyzwaniem niemal ekstremalnym. Burmistrz Obornik wielokrotnie apelował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o montaż świateł na newralgicznym skrzyżowaniu, prowadzącym do osiedla. Brak sygnalizacji w tym miejscu praktycznie uniemożliwia bowiem mieszkańcom domów po obu stronach drogi bezpieczne przejście przez niezwykle ruchliwą i niebezpieczną trasę.  Niemały problem mają też kierowcy chcący w tym miejscu włączyć się do ruchu.

Wnioski w tej sprawie były  jednak odrzucane, a GDDKiA argumentowała to faktem, iż sygnalizacja znajdowałaby się przed wzniesieniem, co utrudniałoby komunikację zimą, podczas gołoledzi. Udało się wypracować realne rozwiązanie. Przejście dla pieszych zostanie przeniesione kilkadziesiąt metrów dalej, w kierunku Obornik.

Gmina Oborniki udostępni będącą jej własnością działkę, która umożliwi poszerzenie chodnika za zatoką autobusową i ustawienie tam barierek.  Samą zatokę przeniesie, zmieniając trasę kursowania autobusów szkolnych przez osiedle Widokowe. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykona natomiast projekt zmiany stałej organizacji ruchu, wraz ze stosownymi uzgodnieniami. Na dojściu do nowego przejścia wyremontuje i poszerzy chodnik oraz zaadaptuje istniejącą wysepkę na azyl dla pieszych. Ustawi również barierki chroniące przechodniów oraz znaki ostrzegawcze.

Podobne artykuły