Zakwitły śnieżyce

Zakwitły śnieżyce

STARCZANOWO, OBORNIKI. W okolicach Starczanowa nieopodal granicy gminy Oborniki z gminą Murowana Goślina od około 40 lat istnieje rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar. Można tu znaleźć tysiące amarylisowatych śnieżyc, co jest nieomylnym zwiastunem nadchodzącej wiosny. Naturalnym środowiskiem śnieżyc są głównie obszary górskie, a dokładniej Alpy.

Pod koniec XIX wieku kwiaty zostały sprowadzone i zasadzone na tym terenie ludzką ręką i doskonale się czują. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny są objęte ochroną i znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem. Śnieżyce pięknie się eksponują w zwartej grupie, tworząc na początku marca biały dywan. Warto to obejrzeć, ale tylko w weekendy, bowiem rezerwat znajduje się na terenie poligonu wojskowego, a tam przez cały marzec odbywają się ćwiczenia strzeleckie i tym samym w dni powszednie obowiązuje zakaz wstępu.

Tych, który jeszcze nie byli w Śnieżycowym Jarze informujemy, że można tam dojechać od strony Uchorowa, kierując się z Obornik do Murowanej Gośliny, a następnie należy skręcić w Uchorowie w prawo, w drogę gruntową. Tam oznakowany szlak doprowadzi do celu.

Podobne artykuły