Wyjazd studyjny

OBORNIKI, ŁÓDŹ, KUJAWY. Grupa podróżników wraz ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie chóru Cantilena oraz  nauczycieli Zespołu Szkół w Objezierzu zwiedzili wystawę Międzynarodowych Targów Ferma Bydła, Świń i Drobiu w Łodzi, a będąc już w centrum kraju także Muzeum Narodowe w Krośniewicach z imponującymi zbiorami, Browar Zodiak, w którym jego właściciel Jan Kacprzak opowiedział wszystko o produkcji piwa i ekologicznej żywności.

Była też okazja do zatrzymania się przy Miejscu Pamięci Narodowej w Korzeczniku,  gdzie kustosz historii powstania styczniowego i regionalista badający dzieje zrywu narodowego 1863 roku  Kazimierz Niedźwiecki zapoznał gości z ziemi obornickiej z przebiegiem walk na terenie powiatu kolskiego. Zapalono znicz przy obelisku upamiętniającym bohaterów 1863 roku. W Klasztorze oo. Paulinów wycieczkowicze wysłuchali referatów Dariusza Racinowskiego o Poli Negri oraz Marcina Polewskiego o dziejach Brdowa, a szczególnie o bogatej historii Sanktuarium M. B. Zwycięskiej. Kolejnym etapem wyjazdu było Narodowe Archiwum Geologiczne w Leszczach. Zwiedzili słynny dwór, gdzie we wrześniu 1939 roku stacjonował sztab Armii Poznań z generałem Tadeuszem Kutrzebą. W Przedczu zwiedzili zamek i muzeum regionalne. Podziwiali klasycystyczny ratusz, sukiennice i budynek remizy OSP.

Kolejnym celem podróży studyjnej był Skansen Ziemi Kujawskiej i dwór rodziny Orpiszewskich w Kłóbce. W drodze do Koła można było podziwiać zabytkową architekturę Dąbrowic.W Kole gości powitali  dyrektor muzeum Tomasz Nuszkiewicz wraz z asystentem Piotrem Śniegockim. Duże wrażenie na przybyłych zrobiła ekspozycja muzealna w ratuszu, z wieży którego widać było piękną panoramę miasta. Wreszcie uczestnicy wyjazdu dotarli do Kościelca, by zwiedzić tam piękne wnętrza odnowionego pałacu. – Był to wyjazd do wschodniej Wielkopolski i na Kujawy, obfitujący w wiele wrażeń – powiedział po powrocie współorganizator i przewodnik Adam Maliński.

Podobne artykuły