Według planów ministerstwa część  leczenia w szpitalu obornickim zostanie przeniesiona do Poznania

Według planów ministerstwa część leczenia w szpitalu obornickim zostanie przeniesiona do Poznania

OBORNIKI. W planach ministerstwa zdrowia od 50 do nawet 68% mniej pieniędzy ma otrzymywać obornicki szpital na opiekę nad najmłodszymi pacjentami. W razie konieczności leczenia noworodka na oddziale intensywnej opieki, szpital otrzyma zaledwie 40% obecnej stawki. Plan przewiduje przewożenie niektórych pacjentów do szpitali w Poznaniu.

Jeden z lekarzy, poproszony przez nas o komentarz powiedział: Dzisiejsze standardy przewidują i tak bardzo skromne środki na leczenie dzieci i niemowląt, Jeżeli jeszcze rządzący je obetną, może zwiększyć się umieralność najmłodszych pacjentów. Do zabiegów ratujących życie będzie musiał dopłacać szpital, a w przypadku większości placówek nie będzie miał z czego dokładać, takie są realia

. Szpital w Obornikach będzie prawdopodobnie musiał faktycznie rezygnować z wielu kosztownych wydatków nie tylko na tych najmniejszych pacjentów, ale na wszystkich. – Noworodki i dzieci nadal będą leczone, ale pieniądze mogą się skończyć już w połowie roku i co wówczas?- usłyszeliśmy w murach obornickiej lecznicy.

Krytykują to już niemal wszyscy. Radny powiatu z mandatem PiS-u, Ryszard Wołoszyn, mówi otwarcie: Jak można zabierać obornickiemu szpitalowi oddział ortopedyczny? Jak można zabrać szpitalowi możliwość wszczepiania endoprotez? Wystarczy wyjść na ulicę, by zobaczyć jak wiele osób chodzi o kulach czy z laską. Nie można się zgodzić na to, żeby nie mieli dostępu do ortopedy.

Tymczasem jak wyliczają analitycy służby zdrowia i co potwierdziła dyrektor szpitala Małgorzata Ludzkowska: Kolejki po endoprotezy mogą się wydłużyć w Poznaniu i innych dużych miastach nawet do dziewięciu lat. Ludzkowska na razie z ortopedii nie rezygnuje i zamierza czas jakiś jeszcze przetrwać nawet bez kontraktu. Podczas spotkania w Rogoźnie oświadczyła: Nic nie zrobię w kierunku włączania ortopedii w chirurgię, dopóki wystarczy pieniędzy.

Podobne artykuły