Światłowód opasze ziemię rogozińską

PARKOWO. W sali wiejskiej przy OSP w Parkowie odbyło się spotkanie podsumowujące start inwestycji budowy światłowodu w tej miejscowości. Uczestniczyli w nim mieszkańcy sołectwa wraz z zaproszonymi gośćmi: pełnomocnikiem zarządu Inea Rafałem Jagodzińskim, posłem Krzysztofem Paszykiem, burmistrzem Romanem Szuberskim, jego zastępczynią Renatą Tomaszewską, przewodniczącym rady Henrykiem Janusem oraz innymi samorządowcami.

Rafał Jagodziński przedstawił dane dotyczącej inwestycji, która uważana jest za pionierską i to nie tylko w skali gminy Rogoźno, ale także całego powiatu obornickiego. Długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja polega na budowie sieci dostępowej światłowodowej, gwarantującej każdemu chętnemu dostęp nie tylko do szerokopasmowego internetu, ale także innych usług multimedialnych, takich jak telewizja czy telefon.  Usługi dostarczać będzie poznański operator Inea, który świadczy dostęp do internetu nawet z prędkością 1Gb/s. Parkowo jako pierwsza miejscowość w powiecie zostanie w całości podłączona do sieci światłowodowej.  Generalnym wykonawcą linii jest lokalna firma Mateusza Nowaka z Parkowa.

Całkowita długość kabla optycznego w sołectwie Parkowo wyniesie ok. 18 tys. mb, a wartość całej inwestycji to 800 tys. zł. Piszemy o tym nie bez kozery, bo warto zauważyć, że dochód z inwestycji pozostanie w gminie. W sołectwie Parkowo chęć skorzystania z szerokopasmowych usług multimedialnych zadeklarowało już 158 właścicieli posesji na potencjalnych 230 domostw, więc można mówić o dużym zainteresowaniu nowoczesną technologią przesyłu danych. Według posła  Paszyka jest to doskonała metoda walki z wykluczeniem cyfrowym na terenach objętych programem i ważnym jest wsparcie programu przez władze gminy.

Zaraz po tych słowach Henryk Janus zaprosił pełnomocnika zarządu Inei do Gościejewa, gdzie nastąpi druga tego typu inwestycja.  Spotkanie parkowskie było okazją dialogu mieszkańców wsi z burmistrzem i jego zastępczynią. Ci pierwsi wyrażali pochwałę dla inwestycji, a drudzy obiecywali, że to dopiero początek. Przewidywaną datą zakończenia budowy sieci jest pierwszy września tego roku, a Rafał Jagodziński potwierdził, że – sołectwo Parkowo to dopiero początek, ponieważ sieć szerokopasmowa powstanie wszędzie tam w powiecie obornickim, gdzie znajdzie się na nią zapotrzebowanie, a takie jest już w Gościejewie czy podobornickim Uścikowie.

Kilka dni później pełnomocnik zarządu Inei spotkał się z Renatą Tomaszewską, zajmującą się  szeroko pojętą oświatą, w sprawie ustalenia szczegółów budowy sieci dostępowej na terenie całej gminy. – Moją ambicją jest umożliwienie korzystania z dostępu do cyfryzacji możliwie najszerszych rzecz naszych mieszkańców. To wymóg XXI wieku i czas na nadganianie zapóźnieni – powiedziała burmistrz, a Roman Szuberski przy tej okazji dodał: dołożę także wszelkich starań o budowę sieci również na terenie samego miasta Rogoźna.

Podobne artykuły