Rogozińscy stulatkowie

Rogozińscy stulatkowie

ROGOŹNO. Dwoje z najstarszych mieszkańców gminy Czesław Michalski oraz Kazimiera Konieczna obchodzili właśnie setną rocznicę swoich urodzin.  Z tej okazji zorganizowano dla nich spotkania rodzinne, na które przybył także burmistrz z kierowniczką USC Izabelą Lüdke.

Składając jubilatom najlepsze życzenia złożyli na ich ręce pamiątkowe dyplomy, list gratulacyjny od rządu oraz kwiaty i upominki. Kazimiera Konieczna urodziła się  25 lutego 1917 r. w Łęgowie nieopodal Wągrowca. Wychowywała się w wielodzietnej rodzinie. Miała dwóch braci i pięć sióstr. Jedna z sióstr ma 103 lata i mieszka w Międzyzdrojach, a druga 95-letnia w Wągrowcu. Niestety trzecia z sióstr nadawano zmarła osiągnąwszy wiek 101 lat.  Pani Kazimiera pochodzi zatem z długowiecznej rodziny. W 1960 roku owdowiała, sama wychowała pięcioro dzieci – dwie córki i trzech synów. Lekko nie było, ale żyła pogodzona z rzeczywistością. W chwili obecnej ma 11 wnuków, 10 prawnuków i 3  praprawnuków.

Pan Czesław urodził się 26 lutego 1917 roku podczas emigracji swych rodziców w Hamborn (Niemcy). W wieku około dwóch lat wraz z rodzicami wrócił do Polski. Od 1937 roku służył w 57 Pułku Piechoty Poznań, V Kompania Strzelecka. Długie lata pracował w PKP, a dokładnie w Kolejowych Zakładach Zabezpieczenia Ruchu i Łączności. Ma dwoje dzieci, sześcioro wnucząt i ośmioro prawnucząt. Jego receptą na długowieczność jest optymizm.  Za swoje zasługi dla kraju Jubilat 28 lutego 2017 roku z rąk wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg otrzymał pamiątkowy medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Dodatkowo otrzymał list gratulacyjny oraz symboliczny bukiet kwiatów. W gminie Rogoźno żyje obecnie czworo stulatków, co dowodzi pewnej wyjątkowości.

Podobne artykuły