Pogłębianie międzygminnej współpracy

NOWOJAWOROWSK, OBORNIKI. Nowojaworowsk jest ukraińskim miastem leżącym w obwodzie lwowskim, położonym nieco ponad 30 kilometrów od granicy naszego kraju. Nowojaworowsk jest też najmłodszym miastem w wschodniego sąsiada, powstałym zaledwie 52 lata temu. Jego „narodziny” polegały na tym, że Rosjanie wycięli potężny kawał lasu i wybudowali na polanie wielkie zakłady chemiczne a następnie obudowali je blokami. Ukraina zdobyła niezależność, Rosjan pożegnano, zakłady upadły, bloki zostały tworząc miasto.

Jego mer Wasyl Murawel odwiedził w sierpniu ubiegłego roku Oborniki, by zdobyć tu partnerów mogących nauczyć Ukraińców tego, czego Polacy nauczyli się od partnerów z krajów unijnych. 29 sierpnia podpisał z burmistrzem Obornik umowę o współpracy i wymianie młodzieży a następnie zaprosił do siebie przedstawicieli Obornik. Pierwszym gościem, minioną jesienią, była tam redakcja naszej gazety. W minionym tygodniu do Nowojaworowska udał się wiceburmistrz Piotr Woszczyk.

Spotkanie miało charakter pogłębienia kontaktów międzygminnych. Towarzyszył mu serdeczność, życzliwość i dobroduszność. Mer Wasyl Murawel przedstawił burmistrzowi swych współpracowników oraz pokazał ratusz. Pomocna była jego dobra znajomość języka polskiego, a sekret polega na tym, że  Wasyl Murawel urodził się i mieszkał przy samej granicy z Polską. W jego domu odpierano jedynie telewizję polską i tak przyswoił sobie język sąsiadów. Sam miasto Nowojaworowsk nie porywa historią ni architekturą, przypominając jedno z ratajskich osiedlu z lat 70 – tych. Stąd zaproszenie do nieodległego Lwowa, gdzie można było zwiedzać i podziwiać.

Nowojaworowsk to miasto o zacięciu sportowym a szczególnie się szczyci doskonałą drużyną hokeja. Spotkanie Ukraińców z polskimi hokeistami z Sanoka obserwował prócz mera także burmistrz Obornik, który był na tym meczu gościem honorowym. Został potem oprowadzony po okolicznych obiektach sportowych, odwiedził dom kultury i kościół. Wysłuchał jak działa lokalna organizacja władzy. Piotr Woszczyk omówił z merem Nowojaworowska rozwój dalszej współpracy. Jej celem będzie wzajemne zrozumienie oraz ewentualna współpraca młodzieżowo sportowa. Ciąg dalszy spotkania nastąpi w Obornikach.

Podobne artykuły