Pojawili się oszuści podający się za policjantów

POWIAT OBORNICKI. W ostatnich tygodniach odnotowany został wzrost oszustw na tzw. „policjanta”. Policjanci Komendy Powiatowej Policji apelują do mieszkańców powiatu obornickiego o zachowanie ostrożności i czujności. W przypadku jakichkolwiek przypuszczeń, że możemy stać się ofiarą oszustwa proszą o niezwłoczny kontakt pod numerem alarmowym 997 lub 112.

Jedną z popularniejszych metod, za pomocą której oszuści, którzy usiłują wyłudzić pieniądze od starszych osób, polega na tym, że dzwonią do niej, przedstawiają się jako policjanci i informują, że w pobliżu działają oszuści, którzy wyłudzają pieniądze metodą na wnuczka. W związku z tym informują, że za chwilę pod wskazany adres przyjadą policjanci (umundurowani lub nieumundurowani) i proszą o przekazanie im pieniędzy, które posłużą jako prowokacja przy złapaniu oszustów. Następnie do drzwi mieszkania pukają osoby, które przedstawiają się jako funkcjonariuszepolicji i proszą o wydanie pieniędzy. Po ich otrzymaniu słuch po oszustach ginie.

Dlatego Powiatowa Komenda Policji informuje za naszym pośrednictwem,  że POLICJANCI W ŻADNYM PRZYPADKU NIE PRZYJMUJĄ OD NIKOGO ŻADNYCH PIENIĘDZY, a już na pewno nie w celu przeprowadzenia RZEKOMEJ PROWOKACJI.

Metod oszustw jest tyle, ile pomysłów w głowach oszustów. W dalszym ciągu oszuści próbują wyłudzić pieniądze, zwłaszcza od osób starszych dzwoniąc i przedstawiając się jako osoba z rodziny, która na przykład spowodowała wypadek, a następnie informuję, że aby nie ponieść żadnych konsekwencji musi się „wykupić” i przekazać pieniądze policjantom, czy innej osobie, która przyjedzie po ich odbiór. Bardzo często sprawcy oszustw manipulują w taki sposób rozmową, że osoby starsze same dostarczają im informacji dotyczących, imion wnuków, dzieci, tego, z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają kosztowności i ile. Często gdy seniorom głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany członek rodziny ma się zjawić po pieniądze, dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Policja przez cały czas ostrzega przed niebezpieczeństwami ze strony oszustów.

Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Stosując różne formy oddziaływania psychologicznego „grają” na naszych uczuciach i emocjach. Dlatego służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zwracają się z prośbą do mieszkańców powiatu obornickiego, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia. Pamiętajmy, aby w miejscu zamieszkania nie trzymać większych sum pieniędzy, a posiadane oszczędności najlepiej zdeponować na koncie bankowym.

Podobne artykuły