Medal od ministra dla Warguły

Medal od ministra dla Warguły

OBORNIKI. O tym, że podczas koncertu na 20-lecie Obornickiej Orkiestry Dętej Michał Zieliński, którego wojewoda wielkopolski wysłał z misją specjalną. wręczył on Krzysztofowi Wargule promesę medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, pisaliśmy w poprzednim numerze. W ubiegłym tygodniu uroczystego wręczenia dokonała wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

W swojej działalności artystycznej Warguła znany jest z tego, że eksperymentuje, poszukuje i tworzy. Krzysztof Warguła, muzyk, aranżer, dyrygent Obornickiej Orkiestry Dętej oraz kierownik artystyczny zespołu folklorystycznego „Maniewiacy” otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  Krzysztof Warguła przez wiele lat był muzykiem i koncertmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Poznaniu. Pod koniec lat 80. założył Poznański Kwartet Saksofonowy. Podejmował także współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Zbigniewa Górnego oraz orkiestrą Aleksandra Maliszewskiego.

Do jego największych osiągnięć należy reaktywacja Obornickiej Orkiestry Dętej, z którą koncertuje już 20 lat. Krzysztof Warguła chętnie angażuje się w inicjatywy charytatywne. Był jednym z pomysłodawców utworzenia Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Mały Elf”. W pracy z dziećmi i młodzieżą dba o równe szanse w dostępie do edukacji muzycznej, bez względu na status materialny. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenie otrzymują osoby szczególnie wyróżniające się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Podobne artykuły