Polityka podatkowa Obornik procentuje

OBORNIKI. Rankingi miesięcznika samorządowego „Wspólnota” są cennym narzędziem pokazującym kondycję wsi, miast i powiatów w różnych aspektach ich rozwoju. Właśnie pojawił się kolejny, dotyczący podatków lokalnych.

To nie jest pierwszy ranking dotyczący polityki podatkowej gmin, ale od poprzedniej edycji minęło aż 10 lat. W zestawieniach twórcy posługują się syntetycznym Ranking dotyczy wartości średniej dla trzech ostatnich lat od 2013-2015 i wynika z niego, że bardziej szczodre wobec swoich podatników są gminy mniejsze. Najniższą średnią stawkę podatków lokalnych wśród miast wojewódzkich ma Zielona Góra. Obliczony dla niej wskaźnik wynosi 88,5 proc. możliwych do pozyskania dochodów własnych. Wynik taki dałby jednak Zielonej Górze dopiero 1205. miejsce wśród gmin wiejskich, 374. miejsce wśród małych miast lub 123. miejsce wśród miast powiatowych.

Tu warto się przenieść na grunt rodzimy, na którym Oborniki wśród polskich miast powiatowych zajmują wysoką 30 pozycję na 267 możliwych. (Szamotuły zajęły dopiero – 261 miejsce, Wągrowiec – 166, Chodzież – 171, Piła – 77 czy Śrem – 41) Oznacza to, że polityka podatkowa prowadzona przez burmistrza Szramę nie opiera się w żądnym aspekcie na ściąganiu podatków z przedsiębiorców. Gmina jest przyjazna dla przedsiębiorców, bowiem nie wprowadza od kilku lat maksymalnych stawek, na które pozwala ustawa. Decyzją obecnego burmistrza gmina nie zarabia na łupieniu przedsiębiorców, ale na należnym jej odpisie od ich zysków i zarobków ich pracowników.

To się jak widać opłaca zdecydowanie bardziej, dlatego Oborniki w rankingu uplasowały się zdecydowanie wyżej niż ościenne Szamotuły, Wągrowiec, Chodzież, Śrem a nawet Piła. Jeszcze lepiej plasują się Oborniki w województwie wielkopolskim, gdzie zajęły drugie miejsce, a wyprzedza je tylko Września.

Wśród ocenianych miast o zaludnieniu do 20 tysięcy mieszkańców Rogoźno zajęło 83 pozycję na 582 ocenianych, a wśród gmin wiejskich Ryczywół uplasował się dopiero na 542 pozycji na ocenianych 1563 miejscowości.

Podobne artykuły