Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

OBORNIKI. Punktualnie o godz. 12.00 w czwartek 19 stycznia uruchomione zostały zapisy na II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. Rotmistrza Pileckiego. Formularz z zapisami jak zawsze na stronie www.biegi.oborniki.pl, a także na portalu społecznościowym Biegi Oborniki. Bieg odbędzie się 4 marca, start godz. 19.00. Bieg potrwa dwie godziny po pętli o długości ok 2,5 km. Ze względu na warunki bezpieczeństwa w biegu będzie mogło uczestniczyć do 300 osób, a w tej chwili na liście zapisanych jest sporo ponad 200.

Wyjątkowy będzie też tegoroczny medal. Jest nim Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny, owinięty biało – czerwoną flagą, który łączy się z pierwszym królem Polski. Bolesław Chrobry, bo o nim mowa, miał wyszczerbić wedle legendy swój miecz, uderzając nim w roku 1018 o kijowską Złotą Bramę, która zamykała kijowski gród. Symbol ten używany był w okresie międzywojennym przez Obóz Wielkiej Polski. Była to ponadpartyjna organizacja polityczna. W okresie II wojny światowej symbolu tego używały Narodowe Siły Zbrojne, które walczyły z okupantem niemieckim, Gwardią Ludową, Armią Ludową, a także biorąc udział w powstaniu antykomunistycznym. Wizerunek Szczerbca widnieje na rewersach oznak Orderu Krzyża Wojskowego.

Ten po raz drugi organizowany przez gminę bieg jest wyjątkowy, bowiem ze względu na jego specyfikę może w nim pobiec każdy. – Pętlę o długości 2.5 km wystarczy pokonać choć raz i w taki sposób upamiętnić Żołnierzy Wyklętych – twierdzi sekretarz gminy Oborniki Krzysztof Nowacki, który podobnie jak w roku ubiegłym zamierza pokonać pętlą ponad 20 km.

Podobne artykuły