Z Żydami i o Żydach w Obornikach

OBORNIKI. Kiedy w Obornikach powstała gmina żydowska, co to jest szabat i w jaki sposób przygotowuje się czulent? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można z pewnością usłyszeć podczas pierwszego wieczoru żydowskiego 29 stycznia br., spotkania przygotowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury.

To kontynuacja cyklu „Na spotkanie kultur”, którego inauguracja miała miejsce w ubiegłym roku. Historia Żydów na ziemiach polskich jest bardzo długa. Od czasu pojawienia się pierwszych kupców i osadników minęło tysiąc lat. Można by rzec, iż Żydzi byli naszymi sąsiadami od zawsze. Jednak na przestrzeni wieków sytuacja tej wspólnoty zmieniła się diametralnie. Sporo w tym czasie narosło krzywdzących mitów i stereotypów.

Najbliższy, pierwszy wieczór, 29 stycznia o godz. 17.00 w sali widowiskowej OOK rozpocznie się krótkim rysem historycznym dr. Rafała Witkowskiego z Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu. W czasie tej prelekcji usłyszymy sporo informacji na temat obornickiej wspólnoty żydowskiej. W czasie tego wieczoru nie zabraknie oczywiście muzyki. Dwukrotnie na scenie pojawi się znakomite trio „Taklamakan” grające muzykę klezmerską.

Nie zabraknie także akcentu obornickiego i przed publicznością wystąpi chór „Cantilena”. W wieczorze udział weźmie Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, która opowie o życiu żydowskim w Poznaniu i w Wielkopolsce. Kolejny punkt wieczoru to kuchnia żydowska i to nie tylko ta od święta. To bardzo smakowity moment i wyjątkowa okazja, ponieważ po prelekcji pani Grażyny Kafki – znawczyni i popularyzatorki kuchni żydowskiej, publiczność zostanie zaproszona na degustację znakomitych potraw. W menu znajdą się między innymi: chałka koszerna, czulent, cymes i kugel ziemniaczany. Kawę zapewni firma „Strauss Cafe” – czołowy producent kawy na świecie.

Pomysł na spotkania z kulturą żydowską został doceniony przez wiele osób i instytucji, stąd wśród patronów znaleźli się: burmistrz Tomasz Szrama, Anna Azari – ambasador Izraela w Polsce, wspomniana już Alicja Kobus wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Kolejne, drugie spotkanie z kulturą żydowską odbędzie się 19 lutego. Ten wieczór zostanie poświęcony religii.

Gościem tego spotkania będzie wyjątkowa osoba, naczelny rabin Polski Michael Schudrich. 26 marca odbędzie się trzecie spotkanie, wtedy organizatorzy zaproszą publiczność na wycieczkę po Izraelu. Warto zatem znaleźć czas na te wyjątkowe spotkania.

Podobne artykuły