Nowoczesna Scania spełnieniem marzeń druhów z Ocieszyna

Nowoczesna Scania spełnieniem marzeń druhów z Ocieszyna

OCIESZYN. 14 styczeń na długo będzie dla druhów z Ocieszyna datą szczególnie ważną, bo tego dnia spełniło się jedno z ich marzeń. Otrzymali spełniający ich oczekiwania nowy i wspaniały ciężki wóz bojowy. To obecnie bodaj najnowocześniejszy pojazd tego typu, jaki można znaleźć na polskim rynku.

Zbudowany został w zakładach Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych WISS w Bielsku Białej na podwoziu samochodu Scania i wyposażony w potężny 360 konny silnik. Pojazd ma napęd typu 4×4 i jest świetnie doposażony. Nadwozie pojazdu zostało zbudowane z aluminium i tworzyw kompozytowych, co czyni go niezniszczalnym dla upływu czasu.

Akt przekazania pojazdu był niezwykle uroczysty. Jego świadkami byli też niecodzienni goście a wśród nich: poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, burmistrz Tomasz Szrama, komendanci straży pożarnej – wojewódzki mł. bryg. Andrzej Bartkowiak i powiatowy st. bryg. Sławomir Zdrenka, generał Ryszard Kamiński, prezes ZGOSP Krzysztof Tomaszewski, Daria Dziabas z UM, kapelan strażaków ks. Michał Krych, koledzy z innych OSP oraz wielu miłych gości, którym nie przeszkadzał lekki mrozik oraz zaczynający padać śnieg, by obserwować formalne przekazanie ciężkiego pojazdu bojowego. Zanim jednak Tomasz Szrama wręczył kierowcy symboliczne kluczyki, Scania wjechała na plac przed remizę w asyście czerwonych rac i wśród imponujących fajerwerków. Po poświęceniu pojazdu przez księży można go było obejrzeć, a było co oglądać.

Zanim pojazd został formalnie przekazany, druhowie z Ocieszyna wyposażyli go w niezbędny sprzęt o niebagatelnej wartości niemal 20 tys. złotych. Burmistrz w paru zdaniach streścił to, jak energiczne były starania o ten pojazd, którego wartość sięga nieomal miliona złotych, a udało się go zakupić dzięki potężnemu wsparciu finansowemu z zewnątrz oraz ogromnej pracy, by w rekordowo krótkim czasie zgromadzić wszelkie dokumenty i załatwić obowiązujące procedury potrzebne do zakupu samochodu. Było warto, bo dzięki temu bodaj już wszystkie gminne OSP są wyposażone w doskonałe i często całkiem nowe pojazdy.

Ocieszyńscy druhowie działając w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym szczególnie zasłużyli sobie na nowy samochód. Ich trud w ratowaniu życia i zdrowia ludzi oraz ich mienia w czasie pomocy ofiarom wypadków drogowych trudno byłoby opisać w paru zdaniach tej relacji. Rozmawiano o tym długo podczas strażackiej kolacji, przy kotle grochówki, dziele państwa Łech ze Świerkówek, przy wspaniałym torcie wykonanym i podarowanym kolegom przez strażaka i cukiernika Marcina Maćkowiaka. Goście wpisali się od księgi pamiątkowej i żaden z nich nie opuścił wieczorem remizy bez miłego upominku, jakim był okolicznościowy kubek z odwzorowaniem pięknego wozu bojowego należącego już całkiem formalnie do OSP Ocieszyn.

Podobne artykuły