Za dwa lata pełna zmiana oblicza linii kolejowej

GMINA OBORNIKI. W tym roku rozpoczną się szeroko zakrojone prace na linii kolejowej Poznań-Oborniki-Piła, największe od roku 1990, gdy podjęto się jej elektryfikacji. Umożliwi to dotacja przyznana 29 grudnia 2016 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Po zakończeniu mieszkańców gminy Oborniki czeka sporo istotnych zmian i ułatwień. Przebudowany dworzec Oborniki Miasto będzie stanowił wraz z budowanym obok niego dworcem komunikacji gminnej nowoczesny i niezwykle funkcjonalny węzeł przesiadkowy. Powstanie przystanek w Bogdanowie. To jest historyczna i kluczowa zmiana, która ułatwi dojazdy mieszkańcom tej najprężniej rozwijającej się części gminy.

Realizacja prac modernizacyjnych linii nastąpi na długości 92,985 km i ma potrwać dwa lata. Projekt zrealizowany będzie na terenie pięciu powiatów – pilskiego, chodzieskiego, obornickiego, poznańskiego oraz miasta Poznania. Modernizacja nawierzchni i podtorza pozwoli na zwiększenie prędkości maksymalnej dla pociągów pasażerskich do 120 km/h, natomiast dla pociągów towarowych do 80 km/h.

W ramach projektu przewiduje się także polepszenie warunków korzystania z istniejących peronów, co zostanie uzyskane poprzez ich modernizację, a także budowę nowych, wraz z wiatami, małą architekturą oraz wizualnymi i dźwiękowymi urządzeniami informacji podróżnych. Ponadto w ramach inwestycji przewiduje się m.in. powstanie nowych przystanków osobowych, modernizację oświetlenia, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowę obiektów inżynierskich, budowę monitoringu czy też prace na przejazdach. Za dwa lata linia kolejowa przejdzie ogromną metamorfozę dostosowującą ją do potrzeb i oczekiwań XXI wieku.

Podobne artykuły